GÖÇ YÜKSEK MAHKEMESİ’NDEN SÄPO’YA ELEŞTİRİ

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo)'nın, ülkenin güvenliğini tehlikeye atmakla suçladığı altı kişiden sadece birinine yönelik ararştırma gerçekleştirerek, diğerlerinin de sınırdışı edilmesini istemesini Göç Yüksek Mahkemesine göre "sorunlu" bir durum olarak nitelendirildi.

GÖÇ YÜKSEK MAHKEMESİ’NDEN SÄPO’YA ELEŞTİRİ
GÖÇ YÜKSEK MAHKEMESİ’NDEN SÄPO’YA ELEŞTİRİ Admin
Bu içerik 632 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Gävle imamı olarak tanınan Raad al-Duhan, İsveç'teki İslamcı ortamda merkezi bir şahsiyet olarak ön plana çıkanlardan biri ve Säpo'ya göre ülke güvenliği için sınırdışı edilmesi gerekiyor.

Ancak Säpo, İsveç Radyosu Ekot'a göre Raad el Duhan'a delil sunmadığı için “Göç Yüksek Mahkemesi”nden büyük eleştiri aldı. Raad al Duhan, İsveç'teki militan İslamcılığın lideri olarak tanımlanan Gävle imamı Abo Raad'ın oğlu, “Baba ve oğul, Säpo'ya ve hükümete göre, krallığın güvenliğine tehdit teşkil ettiğimiz için ülkeden atılması gereken altı yabancı uyruktan ikisiyiz” diyor.

Diğer dört imam ise, Umeå”dan Hussein Al-Jibury, Västerås”tan Denizci Fekri Hamad, Gävle'den Viktor Gaziev ve Fen Bilimleri Enstitüsü eski başkanı Abdel-Nasser el Nadi'dir.

Başka suçlamaların yanı sıra oğul Abo Raad, sosyal medyada İslam Devletine (IŞİD) haraç verdiği  ve intihar bombacıları için dua çağrısında bulunduğu ayrıca baba Raad el Duhan Gefle Dagblad gazetesi baş editörünü tehdit etmekten suçlu bulundu.

İsveç Radyosu Ekot, Säpo’nun açtığı Raad al Duhan davası yargılamasında Göç Yüksek Mahkemesi’nin hükümete karşı yaptığı açıklamalarda eleştirildiğini bildirdi.

Säpo'ya göre, Raad el Duhan, gençleri, Sünni Müslüman ağına devşiriyor ve beyinlerini yıkıyor, ancak Göç Yüksek Mahkemesi’ne göre, Säpo bunun hakkında somut bir kanıt sunamıyor. Mahkeme,“Ne başvurunun ne de ekinin işe alım faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı açıklamalar ya da şiddeti teşvik eden mesajlar hakkında somut bilgiler içermemesi sorunludur. Bu aynı zamanda gençlik faaliyetleri ile Sünni Müslüman ağı arasındaki bağlantılar için de geçerlidir ” diyor.

Ayrıca mahkeme, ifadelerinde ispat külfetini bağımsız olarak değerlendiremediklerini, ancak Säpo’nun yetkilerini aştığı beyan ediliyor..

Gävle imamı imamı Raad el Duhan, masum olduğunu iddia ediyor ve Aralık ayında neden Säpo tarafından tehlikeli seçildiğine dair kendi teorisini yayınladı.

Oğul Abo Raad ise TV4 kanalına yaptığı açıklamada, “Kendim hakkında çok düşündüm, ama bence babamla uğraşmak istiyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Gävle imami Raad el Duhan Säpo Göç Yüksek Mahkamesi İsveç İstihbarat Teşkilatı eleştiri Abo Raad
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI