TRUMP’A “YÜCE DİVAN”A YOLU GÖZÜKTÜ

Bu gece İsveç saatiyle 02.00 sonuçlanan altı saatlik tartışma sonucunda yapılan oylamada Trumo Yüce Divan’a sevk edildi. İki tur oylamanın ilkinde 230 ‘evet’, 197 ‘hayır’; ikincisinde 229 ‘evet’, 198 ‘hayır’ oyu çıktı. Trump’ın ilk tepkisi “Bu demokrasiye vurulmuş büyük bir darbedir” oldu.

TRUMP’A “YÜCE DİVAN”A YOLU GÖZÜKTÜ
TRUMP’A “YÜCE DİVAN”A YOLU GÖZÜKTÜ Admin
Bu içerik 676 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Amerikan tarihinde üçüncü kez bir devlet başkanı “Yüce Divan”a gönderiliyor. Temsilciler Meclisinde çok sert geçen tartışmalar sonucunda Donald Trump tam bir “duş” yaşadı. Her iki oylamada sonucuda “Yüce Divan” dedi.

Oylamanın ilki “görevi kötüye kullanma” ve ikincisi “ise ABD Başkanı’nın Kongre’nin görevini yerine getirmesini engelleme” suçlamasına yönelikti. ilk suçlamada 197’ye 230’a oyla kabul edildi. Bu oylamada da 198’e karşı 229 oyla Trump suçlu bulundu.

Trump'ın azledilmesi süreci bu oylamanın ardından Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato'ya taşınacak. Fakat azil sürecinin Senato’ya taşınmasının ardından Cumhuriyetçiler soruşturma süresince yeni bir tanık dinlenmeyeceğini açıkladı.

          “Gerçekte benim peşimde değiller senin peşindeler. Ben sadece aranızdayım” 

Öte yandan ABD Başkanı oylama sırasında 2020’de gerçekleşecek seçim kampanyasının mitingi için Michigan’daydı… Üç Demokrat temsilcinin taraf değiştirerek kendisi lehine oy kullandığını söyleyen Trump, “Bu kanunsuz azil süreci Demokrat Parti’nin siyasi intiharıdır. Onlar azil edilmeli, her biri” ifadesini kullandı.

Trump, “Sizi bilmem ama ben çok eğleniyorum. Gerçekten azil olmuşum gibi hissettirmiyor değil mi. Bu ülke daha önce olduğundan çok daha iyi durumda. Hiçbir yanlış yapmadık. Cumhuriyetçiler arasında daha önce hiç olmadığı kadar destek alıyoruz” ifadesini kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise ortaya çıkan durumu, “ABD Anayasası için çok büyük bir gün ama Amerika için acı bir gün” ifadelerini kullandı.

Ocak ayı içerisinde Amerikan Senatosu’nda görüşmeler ve oylama yapılacak. Senatodaki görüşmelerin bir nevi mahkeme gibi olacağı dillendiriliyor. Senatoda 45 Demokrat, 2 bağımsız ve 53 Cumhuriyetçi üye bulunuyor.

Senatodan 67 üye “azil”e ‘evet’ derse, Trump görevden alınıyor.

ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump Nancy Pelosi azil miting
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI