ESA UZAYI TEMİZLEMEYİ HEDEFLİYOR

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uzayın çöplüğünü temizlemek için ilk adımları attı. Uzaytemizlik robotu olarak (Clearspace-1) ilk denemesinde 100 kg uzay atığı toplayacak.

ESA UZAYI TEMİZLEMEYİ HEDEFLİYOR
ESA UZAYI TEMİZLEMEYİ HEDEFLİYOR Admin
Bu içerik 530 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İnsanoğlu dünyanın neresinde yaşarsa, yaşasın çevresini kirletmekten zevk alan bir özelliğe sahip bir yaratıktır. Bu alışkanlığını aynı zamanda uzaya da taşımaktan geri kalmamıştır. Bugün uzay büyük bir çöplük halenine geldiğini bu alanda çalışanlar uzmanlar, kurumlar söylüyor. Uzayda devre dışı kalmış 3 binden fazla uydunun olduğu söyleniyor.

Bütün bunlara ek olarak, daha büyük nesneler birbirleriyle çarpıştıkça ve birbirleriyle de çarpışabilen daha küçük parçalara ayrıldığından, insan aktivitesinden bağımsız olarak enkaz parçacıklarının sayısı sürekli artmaktadır. Bu şekilde, bu enkaz hızlanan bir riski temsil ediyor. Sadece insanlı uzay aracı için değil, aynı zamanda sürekli gönderilen yeni ve çok pahalı uydular için de bu durum geçerliliğini koruyor.

 “Bir düşünün, limanlara çekilmiş olan tüm gemiler hâlâ denizde yüzüyor. Bu gemiler limanlarda çürümeye bırakılıyor ve denizler için büyük bir tehlike oluşturuyorlar. Uzayda böyle bir durumla karşı karşıya bulunuyor ve böyle devam etmesi durumunda ortaya çıkacak tehlikelerin büyüklüğü uzay için ne anlam taşıdığını hesaplayabilirsiniz” diye ifade ediyor ESA yöneticisi yayınladıkları basın bülteninde.

ESA uzaya yolladığı temizlik robotuyla ilk elde 100 kg uzay çöpü toplayacak. Temizlik robotu 2013 yılında uzaya yollanan 100 kg ağırlığındaki Vespa adlı uyduyu yakalayacak ve dünyaya geri getirecek.Bu konuda hem Nasa hem de Esa çalışmalarını sürdürerek uzay çöplüğünü temizlemeye yönelecekler.

Uzmanlar temizlik robotunun dünyaya dönerken atmosferde hem Vespa’yı hem de kendisini yok edeceğini ifade ediyorlar. Bir nevi intihar diyorlar. Uzaydan 100 kg çöpü temizlemek söz yerindeyse, İsveç’in büyük Vänern Gölü’nü kovayla boşaltmak gibi bir şey olarak görüyorlar. Bu yönde geliştirilen projenin yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğine de dikkat çekiyorlar.

ESA Avrupa Uzay Ajansı Temizlik robotu uzay Vespa Clearspace-1 Nasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI