NORVEÇ’TE SICAKLIK REKORU KIRILDI

Norveç’te bu sabah (Perşembe) Ocak ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Norveç’in Åndal Körfez’inde (Åndalsnes) sabah hava sıcaklığı 18,6 derece olarak ölçüldü. Bu ölçümden birkaç saat sonra 19 derece olarak ikinci rekor kırıldı.

NORVEÇ’TE SICAKLIK REKORU KIRILDI
NORVEÇ’TE SICAKLIK REKORU KIRILDI Admin
Bu içerik 485 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Haber Ajans TT’nin haberine göre Norveç’te Ocak ayında iki farklı bölgede sıcaklık rekorları kırıldı. Meteoroloji uzmanı Martin Graneröd, “Eğer rüzgarlar şu ana kadar ki gibi kuvvetli eserse, daha da yükselip yükselemeyeceğini ya da maksimum seviyeye çıkıp çıkmayacağını görmek heyecan verici olacak” değerlendirmesini yapıyor.

Norveç Meteoroloji Enstitüsü'ne göre sıcaklık Ocak ayında Norveç'te şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklıktı. Martin Graneröd, “Kuzey Norveç'te hava güzel bir yaz günü gibi” diyor. Åndalsnes ve Sunndalsøra bölgesi İsveç’in Sundsvall bölgesi yüksekliğinde sahile yakın bulunuyor.

Ocak ayında bir önceki ısı rekoru 17.9 dereceydi ve 1989 yılında ölçüldü. Ayrıca, Bergen Üniversitesi'nden iklim araştırmacısı Erik Kolstad, “Norveç'te hüküm süren ılık ve yağışlı kış tahminlerine bakarsanız devam ediyor gibi görünüyor” açıklamasını yapıyor.

Ayrıca Erik Kolstad, “Halihazırda göründüğü gibi, Mart ayının sonuna kadar ılıman bir kış olması, küresel ısınmanın Norveç'teki kışların daha sıcak olmasının bir nedeni olduğunu” belirtti.

Norveç Aftenposten gazetesine göre, Türkiye saatiyle 15 gibi, “şu an Norveç'te genel sıcaklık 19 derece dolaylarında bulunuyor” diye yazıyor.

Norveç sıcaklık rekor Åndalsnes Kuzey Norveç Bergen Üniversitesi Erik Kolstad Martin Graneröd Küresel ısınma ocak ayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI