STOCKHOLM’DA GÖRÜLEN KIRMIZI GÖKYÜZÜ OLAYIN ARKASINDA KİRLİ HAVA ÇIKTI

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Yeni Yılın ilk akşamı güneşin batışından sonra ortaya çıkan kırmızı gökyüzü fenomeninin arkasında kirli havanın bulunduğu belirtildi.

STOCKHOLM’DA GÖRÜLEN KIRMIZI GÖKYÜZÜ OLAYIN ARKASINDA KİRLİ HAVA ÇIKTI
STOCKHOLM’DA GÖRÜLEN KIRMIZI GÖKYÜZÜ OLAYIN ARKASINDA KİRLİ HAVA ÇIKTI Admin
Bu içerik 763 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Kırmızı, mor, pembe bir gökyüzü. Bu durum insanları büyüledi. Yılın ve son on yılın ilk gün batımını da sosyal medya üzerinden güzel renklerdeki fotoğraflarıyla patladı. Fakat, bu durumun içaçıcı, nefes kesici olmayan bir açıklaması var. Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilisi Alexandra Ohlsson, “ Bu güzel olayın hiç de hoş olmayan bir arka planı var. Atmosferdeki parçacıklar ışığın yayılmasına yardımcı olur. Bu nedenle havada oluşan kir bu görüntüyü yarattı” diyor.

Alexandra Olsson devamla, “Havada kurum partikülleri gibi çok fazla partikül varsa, kırmızı ışığı yükseltirler ve muhteşem gün batımları elde ederiz. Güneş ışığı gökkuşağının tüm renklerinden oluşur. Gün boyunca hava mavi ışık yayar ve gökyüzü maviye döner. Gün batımında, güneş ışınları dünyaya daha düşük bir açıdan girer ve havada daha fazla seyahat eder. Sonra mavi ve yeşil tonlar filtrelenir ve kırmızı renk devralınır. Kirli havamız varsa, bu muhteşem gün batımlarını daha net görmek yardımcı olabilir. Ne yazık ki biraz kirli bir arka plan var” ifadelerine yer veriyor.

Meteorolog Per Holmberg ise, Allehanda gazetesine verdiği demeçte, “Sıcak hava gökyüzü fenomenine katkıda bulunur. Güneyden gelen sıcak hava ile ılıman hava karışarak havayı kirletir. Eğer hava kuzeyden gelmiş olsaydı, muhtemelen aynı rengi vermezdi, çünkü o havada daha küçük parçacıklar var” diyor.

Stockholm Gün batımı kırmızı İsveç Meteoroloji Genel Müdürlüğü Alexandra Olsson kirli hava Per Holmberg meteorolog
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI