AVUSTURYA’DA KRUZ YENİDEN BAŞBAKAN OLDU

Avusturya'da 29 Eylül’de yapılan seçimlerden bu yana hükümet kurulamıyordu. Sebastian Kurz liderliğindeki Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller üç ay süren müzakereler sonucunda koalisyon anlaşmasına vardı. Böylece Yeşiller, ülke tarihinde ilk kez hükümette yer alacak.

AVUSTURYA’DA KRUZ YENİDEN BAŞBAKAN OLDU
AVUSTURYA’DA KRUZ YENİDEN BAŞBAKAN OLDU Admin
Bu içerik 381 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz'un önceki hükümetinde koalisyon ortağı olarak yer alan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Heinz-Christian Strache'nin karıştığı yolsuzluk skandalı nedeniyle çökmüştü.

Bu nedenle 29 Eylül’de yapılan seçimlerde oyların yüzde 37,5'ini alan Kurz liderliğindeki Avusturya Halk Partisi ÖVP kazanmıştı. Seçimlerde Yeşiller ise yüzde 13,9 ile en fazla oy alan dördüncü parti olmuştu.

Avusturya’da yenilenen seçimlerin üzerinden üç aydan fazla bir zaman geçtikten sonra nihayet yeni hükümet kuruldu. Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller arasında başlayan koalisyon müzakereleri sonuç verdi. Yeşiller lideri Werner Kogler ile birlikte gazetecilere açıklamada bulunan muhafazakâr ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz, "Anlaşmaya vardık... İki dünyanın en iyisini birleştirmeyi başardık... Hem iklimi hem de sınırları korumak mümkün" dedi.

Kogler ise, “birbirinden çok farklı görüşlere sahip iki partinin, Avusturya'nın geleceği için hükümet kurma amacıyla köprüler inşa ettiğini" ifade etti.

Avusturya'da iki parti arasında varılan ve imzalanan koalisyon anlaşmasından sonra ilk kez Yeşiller partisi hükümette yer alıyor. Sebastian Kurz Başbakan olurken, Werner Kogler ise, başbakan yardımcı oluyor. Koalisyon hükümetinde, 15 bakanlıktan dördünü Yeşiller temsil edecek.

Avusturya seçim erken seçim Sebastian Kurz Werner Kogler koalisyon ÖVP Yeşiller
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI