LO’DAN SOSYAL DEMOKRAT HÜKÜMETE TEHDİT GİBİ ÜLTİMATOM

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO) Sosyaldemokrat ağırlıklı hükümeti tehdit etti. LO Başkanı Karl-Peter Thorwaldsson; “Ya bizim isteklerimiz doğrultusunda hareket edersiniz ya da desteğimiz çekeriz” dedi.

LO’DAN SOSYAL DEMOKRAT HÜKÜMETE TEHDİT GİBİ ÜLTİMATOM
LO’DAN SOSYAL DEMOKRAT HÜKÜMETE TEHDİT GİBİ ÜLTİMATOM Admin
Bu içerik 523 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Sosyal Demokratlar eğer İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO)’nun ileri sürdüğü ve olmazsa olmaz dediği üç isteği yerine getiriler ya da LO’nun desteğinden mahrum kalırlar. Bu konuda LO Başkanı Karl-Peter Thorwaldsson; “Çok endişeliyiz. Bazen Sosyal Demokratların bizi unuttuğunu, terk ettiğini hissediyoruz” diyor.

LO bugün, "Eşitliği geri getir" adlı yeni bir kampanya başlattı. LO’nun amacı, İsveç'in 2030 yılına kadar dünyanın en eşit ülkesi olması gerekiyor. Fakat şu an, bu çalışmada yanınızda Sosyal Demokratlar olduğunu düşünemiyorsunuz, görüşünü paylaşıyorlar.

LO’ya göre 2019 sosyal demokrasi için kayıp bir yıl oldu. Lo kampanyasında“Ama şimdi yaprakları geri çeviriyoruz. Unutmayalım ki,  görev süresinin geri kalan kısmı için her bütçesinde, en kötü durumda bulunan insanlara gerekli olanı vermesi gerekiyor. Liberaller ve Merkez partisi işbirliği içinde Sosyal Demokratları destekleyen unsurları tartışma zamanıdır, aksi takdirde işe yaramaz” deniliyor.

LO, özellikle Stefan Löfven'in üç konuda zorlanmasını istiyor. Bunlar, emekli maaşlarının artırılması, sermaye geliri vergilerinin artırılması ve finans gelirlerin dağıtılması ve sınırlandırılmış işçi göçü dolaşımıyla ile ilgili talepler.

Lo Başkanı, “eğer, Sosyal Demokratlar bu isteklerimize katılmaz ve gereğini yapmazlarsa, gelecek seçimde bizden yardım beklemesinler. Yerine getirlerse, çok şey kazanacaklar. Çünkü Sosyal sınıflar arasındaki uçurum genişliyor.” görüşünü ifade ediyor.

Bir gazetecinin Lo Başkanına, “kendinizi terk edilmiş hissediyor musunuz?” sorusuna ise, Thorwaldsson; “Hayır, ben iyimserim. Zor bir parlamento var. Ancak bu durum Löfven tarafından çözülebilir. Ama inisiyatif almalıdır. Önerilerimiz ‘roket bilimi’ değil, halledilebilir. Biz de Lo üyeleriyle farklı bir biçimde konuşmaya başlayabiliriz” yanıtını veriyor.

LO içinde yapılan anketlerde üyelerin ırkçı parti İsveç Demokratlarına kaydığı görülüyor. Sosyal Demokratların işçi sınıfı içerisinde önemli oy kayıpları olduğu görülüyor.

İsveç İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu LO Karl-Peter Thorwaldsson Stefan Löfven Sosyal Demokratlar istek ültimatom
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI