23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

STOCKHOLM – Türk Gençlik Federasyonu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 21 Nisan günü Kraliyet Bahçesi’nde hazırladığı bir program çerçevesinde kutladı. Bu yılki kutlamaya çok sayıda vatandaş çocuklaryla katıldılar. Kutlama alanını bir hayli İsveçli ve başka uluslardan insanlarda ziyaret ettiler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı
Bu içerik 3259 kez okundu.

Birtakım ekonomik sıkıntılar ve sponsor bulmada karşılaştıkları zorluklar nedeniyle Stockholm’da kutlanıp kutlanmayacağı muammalı bir duruma düşen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Stockholm Büyükelçisi Sayın Zergün Korutürk’ün devreye girmesiyle aşıldı. Burada üzerinde durulması gereken bir başka nokta ise, Stockholm THY’nın sponsor olmayışıydı. Önüne gelen etkinliklere özellikle de tarikatçı yapılanmalara sponsorluk yapan kurumun 23 Nisan kutlamalarına sponsor olmayışı çok düşündürücü ve üzerinde durulması gereken bir durumdur.
 

Havanın çok güzel olması katılımı artırırken, kutlamanın en önemli sürpriz konuğu İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Sırp asıllı eşi İsveç Avrupa Parlamentosu Milletvekili  Anna Maria Corrazza Bildt’ti. Kutlamada kısa bir de konuşma yapan bayan Bildt, Türkiye’ye yönelik olumlu sözler söylerken, İsveç’in Türkiye’nin AB’ye alınması yönünde verdikleri desteğe değindi. Türkiye ile İsveç arasındaki dostluğun artarak gelişeceğini vurgulayarak; “ Ben de bir anneyim. Çocukları geleceğimiz olarak görüyorum. Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal gibi ben de onlara güveniyorum” dedi.
 

Kutlamada bir konuşma Büyükelçi Zergün Korutürk, günün anlamına yönelik bir konuşma yaptı. Konuşmasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın çocuklara Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiş çok önemli bir armağan olduğunu söyleyerek; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı kutluyor, bu vesileyle bu büyük armağanı bize bırakanların önünde saygıyla eğiliyorum. Bayramı bu alanda binlerle birlikte kutlamak çok önemli ve buraya gelenlere teşekkür ediyorum” dedi.
 

Kutlama çocuk halk dansları, şiirlerin okunması, farklı uluslardan yerel müzik gruplarının şarkıları, sema gösterisi, Ankara Radyo sanatçısıTürk Nurullah Akçayır hareketli türkülerle hem çocukları hem de halkı coşturdu. Bu coşkuyu tanınmış pop sanatçımız İsveç’te yaşayan Hakan Vreskala ve yine pop sanatçısı Aslı Kökçe doruk noktasına ulaştırdılar.
 

Kutlama alanına kurulan çadırlarda çeşitli tanıtımlar ve satışların yanısıra Türk mutfağına ilişkin yemeklerde alanda toplananların ilgisini çekti.
 

Saat 12.00’de başlayan kutlama akşam 18.00’de son buldu. Kutlamaya katılanlar alandan memnun ayrıldılar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI