İsveç Sosyaldemokrat İşçi Partisindeki Skandal Büyüyor

İsveç Sosyaldemokrat İşçi Partisi içerisindeki kavga dinmek bilmiyor. Parti Meclisi’ne seçilen İslam Federasyonu Başkanı ve Sosyaldemokrat Omar Mustafa seçildiken sonra istifa etmek durumunda bırakıldı. 3 – 7 Nisan tarihleri arasında yapılan sosyaldemokrat parti kongresinde Parti Meclisi’ne yedek üye olarak seçim kurulu tarafından önerilerek seçilen Omar Mustafa’nın üyeliği altı gün sürdü.

İsveç Sosyaldemokrat İşçi Partisindeki Skandal Büyüyor
İsveç Sosyaldemokrat İşçi Partisindeki Skandal Büyüyor
Bu içerik 2878 kez okundu.

 

Omar Mustafa 2010 yılında İslam Federasyonu Başkanlığına seçilmiş ve seçildikten sonra Mısırlı radikal İslamcı ve antisemitik olan Sultan Salah adlı kişiyi konferansa davet etmişti. Sultan Salah Yahudilerin Paskalya Bayramı törenlerinde Hıristiyanları öldürerek kanlarını mayasız hamurda kullandıklarını ileri sürmüştü. Omar Mustafa bununla da kalmamış hem Yahudi düşmanı hem de homoseksüelizme karşı olan Azzam Tamimi adlı kişiye konferans verdirmişti. Azzam Tamimi, Yahudileri bir kanser illeti olarak tanımlamıştı.
 

Omar Mustafa Parti Meclisi’ne iki önemli adı geride bırakarak yedek üye seçilince kimi kişilerin hedef tahtası haline geldi. Nasıl oluyor da geçmişi pek temiz olmayan bir yabancı kökenli kişi Parti Meclisi’ne seçilirdi. Omar Mustafa üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran hoşnutsuzlar grubu Omar Mustafa’nın kirli çamaşırlarını bir bir ortaya çıkarmaya başladılar. Omar Mustafa’yı Yahudilere, homoseksüellere ve kadınlara karşı olumsuz bakış açıları nedeniyle eleştirdiler. Bu arada Seçim Kurulu’nu yeterli araştırmaları yapmadan aday göstermesi anlayamadıklarını vurgulayarak, dikkatsiz hareket etmekle suçladıkları Sosyaldemokrat Belediyeler Birliği Başkanı Veronica Palm’ı istifaya davet ettiler.
 

Üzerindeki baskılara fazla dayanamayan Omar Mustafa istifa ederken, partisini kendisine sahip çıkmamakla suçladı. Sosyaldemokrat İşçi Partisi Başkanı Stefan Löfven ise, partiye üye olanların, partinin temel değerlerini kabul etmek durumunda olduklarını dile getirerek;”Antisemitizmin partimizde hiçbir zaman yeri yoktur” dedi.
 

Buna karşın Omar Mustafa kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek; “Yaşamımda çok farklı düşüncelerle karşılaştım. Ben adalet, insanların eşitliği, insan hakları ve insanın özgür seçimlerinden yanayım. Benim için türbanlı bir kadınla, ateist türbandan nefret eden kadın da aynıdır. Ben İsveç kanunlarına göre yapılan evliliklere ve dini cemaatların kendi evlilik kurallarına karşı değilim. Bunlar isterse, homoseksüel evlilikler olsunlar.. Herkesin seçimine ve yaşam biçimine karşı değilim...” diyerek savunmaya çalıştı.
 

Aradan yaklaşık iki hafta geçmesine karşın Omar Mustafa etrafında estirilen rüzgarlar hâlâ dinmiş değil. Bu nedenle Omar Mustafa düzenlediği bir basın toplantısıyla iki hafta içerisinde hakkındaki suçlamaların hiçbirisini kabul etmediğini tekrar tekrar açıklamak gereğini duydu. Basın toplantısında; ”Ben artık Sosyaldemokrat değilim. Kendimi artık öyle görmüyorum” demek durumunda kaldı.
 

Parti içinde tarafsız kalmaya çalışanların büyük bir çoğunluğu olayı,”büyük bir talihsizlik ve partiiçi bir iktidar kavgası” olarak yorumluyorlar. Bu durumda olaylar daha da süreceğe benziyor. Gönümüzdeki günler Sosyaldemokratlar için çok şeylere gebe gibi. 2014 seçimlerinde iktidar olmayı bekleyen partinin ne oranda oy kaybedeceği şimdilik bilinmiyor. Bilinen bir şey varsa, o da bu olayın Sosyaldemokrat partiye pek yararı olmayacağı gibi pahalıya mal olacağı yönündedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI