Avrupa’da İlk Ezan Sesi

STOCKHOLM - Türklerin ve başka Müslüman grupların yoğun olarak yaşadığı Stockholm’un güney banliyölerinden Fittja bölgesi İsveç’te bir ilke imza atacak: Fittja Ulu Camisinin 32 metre büyüklüğündeki minaresinden ilk kez dışarıya ezan okunucak. Bugünü hem İsveçliler hem de Müslümanlar tarihi bir gün olarak yorumluyorlar.

Avrupa’da İlk Ezan Sesi
Avrupa’da İlk Ezan Sesi
Bu içerik 2971 kez okundu.

 

Fittja bölgesinde temeli 1998 yılında atılan cami uzun çalışmalar neticesinde 2009 yılında ibadete açıldı. Ezan okunmasına izin verilmeyince ezan caminin içerisinde okunarak gerçekleştirildi. 2012 yılında Botkyrka Belediye Meclisi’ne  o bölgede oturanların her yıl verdikleri “Yurttaş Önerileri”nde Fittja Ulu Cami’de ezan okunmasını isteyen İsmail Okur’un önerisini dikkate alan Belediye Meclisi konuyu meclis toplantısına taşıyarak, tartışmaya açtı. Buna Botkyrka  bölgesinde oturan halk da katıldı. Uzun tartışmalar, ezan okunmasını istemeyenlerin protestoları, imza kampanyalarına rağmen Botkyrka Belediye Meclisi 2013 yılı Şubat ayı toplantısında ezan okunması yönünde bir karar aldı. Bu kararı polis kurumları da kabul ederse, okunmasında bir sakınca görülmedi. Polis kurumları yaptıkları incelemede ses kirliliğine yol açmayacak bir biçimde ezan okunmasına olur verdiler. Müslümanlar bunu bir zafer olarak yorumladılar.
 

Botkyrka İslam Kültür Derneği Yönetim Kurulu 26 Nisan 2013 günü amaçlı ilk ezanın minareden okunmasına karar verdi ve ilk ezan 12.53’de minareden okundu. İlk ezan okunmasına İsveç basını çok büyük ilgi gösterdi. İlk ezan canlı yayınlarla TV’lar tarafından izleyicilerine duyruldu.
 

Ezan sesini minareden duyan Müslümanların yüzlerinde çok büyük bir coşku ve mutluluk vardı. Kim Müslümanların ağladıkları görüldü. Ellerini yukarıya doğru açıp Tanrı’ya dua edenler, birbirlerini kutlayanlar insanlar gözlerden kaçmıyordu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI