Güney Azerbaycan Diasporası Stockholm’da Toplandı

STOCKHOLM - Diasporada yaşayan Güney Azerbaycanlıların 2004 yılında kurdukları “Güney Azerbaycan İstiklal Partisi delegeleri Stockholm’da toplandı.

Güney Azerbaycan Diasporası Stockholm’da Toplandı
Güney Azerbaycan Diasporası Stockholm’da Toplandı
Bu içerik 3571 kez okundu.

 

Toplantıya Kanada, Almanya, Hollanda, Norveç, Türkiye  ve İsveç’te oturan parti delegeleri  katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan Samet Fartaş, Güney Azerbaycan’ın içinde bulunduğu durumun bir özetini yaptı. İran hükümetinin uyguladığı yıldırma ve asimilasyon politikalarını eleştirerek; “Bugün tek çıkar yol bağımsız bir Güney Azerbaycan için tüm örgütlerin ve güçlerin ortak bir platformda buluşmalarıdır” dedi.
 

Toplantıya Türkiye’den katılan araştırmacı Arif Keskin Güney Azerbaycanlıları pasiflikle suçladı. Tek kurtuluşun bir bütün olarak mücadele vermekten geçtiğini dile getirerek," Güney Azerbaycan da 35 milyon Azerbaycan Türk’ü yaşıyor. Ben ülkemizde yapılması gereken Milli Hareket hakkında konuşmak istiyorum. İran dışında gün geçtikçe Güney Azerbaycan Milli Hareketi büyüyor. Arap baharı gibi bir gün patlayacağına umudum var. Bugün Güney Azerbaycan'da yaşayanlar kendi özgüvenlerini kaybetmiştir. Milli Hareketi Güney Azerbaycan'da harekete geçirmemiz lazımdır. Milli hareketimiz hiç kimse tarafından desteklenmiyor. Dünya ülkeleri Milli Hareket için kiminle görüşeceğini dahi bilmiyorlar. Bizim diaspora teşkilatı olarak hiç bir imkanımız yoktur. Ayrıca bir kadın teşkilatımız dahi yoktur. Bu ciddi bir meseledir. Biz Güney Azerbaycan Türk Devleti'ni kurmak istiyoruz. Bu Milli Hareketi kuracak kişiler şu anda buradadır" ifadelerini kullandı.
 

Kanada oturan ve Güney Azerbaycan İstiklal Partisi’nin başkanlığını yürüten Salih Ildırım ise, “Bu toplantı bizim için çok önemlidir. Biz burada Güney Azerbaycan’ın içerisinde bulunduğu kötü koşulları ve izlenmesi gereken yolları konuşuyoruz. Bizim için tek yol bağımsızlığımızı elde etmektir. Bunun için de sıkı bir mücadele bizi bekliyor, tüm güçlerimizi birleştirmeliyiz” dedi.
 

Kürsüye gelen konuşmacılar genel değerlendirmelerin yanısıra zorlukları da dile getirdiler. Tanıtım zorlukları çektiklerini ifade ederek, hareketlerinin basın ayağının olmayışının büyük bir eksiklik olarak gördüklerini söylediler.. 

güney azerbaycan güney azerbaycan diasporası stockholm isveç arif keskin güney azerbaycan istiklal partisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI