'İnek Şaban' yasaklansın, Tatar Ramazan bir katil

İşçi emeklisi Orhan Erezkaya, mübarek ayların isimlerine takılan lakaplar sebebiyle aşağılandığı gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Erezkaya, Türk sinemasının başyapıtlarından “Tatar Ramazan” için ise “katil” ifadesini kullandı.

'İnek Şaban' yasaklansın, Tatar Ramazan bir katil
'İnek Şaban' yasaklansın, Tatar Ramazan bir katil
Bu içerik 4123 kez okundu.

 

ANTALYA- Yıllarca yurt dışında işçi olarak çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen emekli Orhan Erezkaya,(55), mübarek isimlere yapılan ve hakarete varan yakıştırma ve tiplemelerle itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı gerekçesiyle soluğu Cumhuriyet Savcılığı'nda aldı.


'ŞABAN ADIYLA ALAY EDİLİR OLDU'

Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçesini veren Orhan Erezkaya, “yıllardır özellikle Şaban ismine karşı bilinçli bir itibarsızlaştırma, gözden düşürme ve aşağılama çalışması olduğunu, televizyonlarda gösterilen İnek Şaban tiplemesi sebebiyle insanların artık çocuklarına Şaban ismini koymadıklarını, koyanların da değiştirme yoluna gittiklerini” söyledi.

“Şaban'ın Türkiye'de artık, aptal, geri zekalı, seviyesiz ve patavatsız sıfatlarının hepsini içine alan bir lakap haline getirildiğini” savunan Erezkaya, şöyle konuştu: "Bundan ciddi olarak rahatsızım. İnsanlar ismi Şaban olan kişilerle dalga geçebilir bunlar fevri olaylardır. Ancak, medya aracılığıyla milyonlara halen İnek Şaban tiplemesinin ısrarla izletilmesi ve sürecin devam ettirilmesi, gelecek yıllarda Şaban isminin tamamen ortadan kalkmasına sebep olacaktır. İki hafta sonra mübarek üç aylar girecek.

Eskiden insanlar çocuklarının doğumunun üç aylara gelmesi halinde sevinir, erkek çocuklarına Şaban, Recep ve Ramazan ismini verirlerdi."

Asıl mücadelesinin İnek Şaban tiplemesi üzerine olduğunu ancak İvedik filmleri sebebiyle Recep ve Tatar Ramazan filmi sebebiyle Ramazan ismine de hakaret edildiğini iddia eden Orhan Erezkaya, şunları söyledi:

“TATAR RAMAZAN BİR KATİL”

"Recep İvedik'in durumu ortada, birileri kafasında insanlık dışı bir karakter oluşturup ismini Recep koymuş. Tatar Ramazan da bir katil, devletine, kanunlara karşı çıkmış. Ve böyle bir insan kahraman olarak örnek olarak anlatılıyor."

'BU MÜSLÜMANLARIN DAVASI'

Orhan Erezkaya, henüz resmi bir avukatının olmadığını ancak kendisine inanan avukatların bu konuya müdahale olmasını beklediğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Yüzde 98'i Müslüman olan Türkiye'de bana destek verecek avukatlar olduğunu biliyorum. Bu sadece benim değil, bütün Türkiye'nin mücadelesi olmalı. İnek Şaban filmini tarihe gömmeliyiz.”
 

29 Nisan 2013 / VATAN

İnek Şaban Tatar Ramazan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kaan     2019-04-18 Bir de Avrupa da yaşamış !? Bu adam gibiler on kere dünyaya gelse, onunda da Avrupa da yaşayıp Türkiye ye dönse, bu gibi tiplerden memlekete zerre yarar gelmez. Sanki Türkiye nin sorunu kalmamış da takmış boş kafayı Şaban'a, Ramazan'a, Recep'e ..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI