ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 11 Ekim 2017, Çarşamba 11:36 tarihinde eklendi. 551 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAMANEY: ÇOCUĞUNUZA TÜRKÇE ÖĞRETİN…

İran dini lideri Ayetullah Hamaney, Azeri bir anneye çocuğuna Türkçe öğretmesini söyledi.
HAMANEY: ÇOCUĞUNUZA TÜRKÇE ÖĞRETİN… İSVEÇ POSTASI 


Rus haber ajansı Sputnik'in haberine göre sosyal medyaya İran dini lideri Ayetullah Hamaney’in küçük bir çocukla sohbet ettiği görüntüler yansıdı. Görüntülerde, çocuğun Hamaney’e üzerinde bir şeyler yazılı bir kağıt gösterdiği görülüyor. Kağıda bakan Hamaney ise çocuğa Farsça birkaç soru soruyor. Ardından da Azerbeycanca “Maşallah. Sen Türksün, ya Farssan?” (Maşallah. Türk müsün, Fars mı?) sorusunu yöneltiyor.

Bu soru üzerine araya giren anne, çocuğunun Türk olduğunu ancak Türki dil konuşmayı bilmediğini belirtiyor. Azeri kökenli Ayetullah ise “Okulda ve sokakta Farsça öğretiliyor. Siz de evde Türkçe öğretin, her ikisini de bilsin” yanıtını veriyor.
 

İran Azerbaycan’ında (Güney Azerbaycan) 35 ile 40 milyon arasında Azerbaycan Türkü yaşıyor. İran siyasi tarihinde Azerbaycan kökenli liderlerin önemli görevlerde bulunduğu gereçeği gözönünde bulundurulursa, neden Azerbaycan bölgesinde Türkçenin ders olarak okutulmadığı ya da anadilinin yasal olarak kabul edilmediği Hamaney’e sormak gerekmiyor mu?

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com