23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 04 Kasım 2016, Cuma 14:53 tarihinde eklendi. 1046 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HDP’LİLERİN GÖZALTINA ALINMASINA İSVEÇLİ POLİTİKACILARDAN TEPKİLER

Bu gece yarısı aralarında Eş Başkanların olduğu on bir HDP’li milvetvekilinin gözaltına alınmasına başta Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt olmak üzere Dışişleri Bakanı Margot Wallstöm de tepki gösterdi.
HDP’LİLERİN GÖZALTINA ALINMASINA İSVEÇLİ POLİTİKACILARDAN TEPKİLER İSVEÇ POSTASI


Haklarında açılan davalar nedeniyle savcılığa davet edilen on bir HDP’li milletvekili bunu yerine getirmeyince bu gece evlerinden alınarak gözaltına alındılar. Sabah saatlerinde ifadeleri için savcılığa çıkarılan milletvekillerin sorgulamaları sürüyor. Sorgulamaya tepki gösteren HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Beni ancak halkım sorgulayabilir” diyerek gözaltına alınmasına büyük tepki gösterdi.

HDP’lilerin gözaltına alınmasına dünya kamuoyunda da tepkiler oluştu. İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt, “Biz şiddetle tepki göztermek durumundayız. Türk elçisini dışişlerine çağırıp, olayı protesto etmeliyiz. Ben, Türkiye’nin AB üyeliği görüşmelerinin askıya alınmasından yanayım” diyerek tepkisini dile getirdi. Sjöstedt devamla, “HDP, Türkiye’de önemli bir muhalefet si. Hükümet demokratik muhalefeti ezmek istiyor. Bu şu anlamageliyor, Türkiye diktatör bir rejime doğru hızla yol alıyor. Ben kişisel olarak Demirtaş’ı tanıyorum. Kendisi barışçıl demokrasi için önemli bir kişidir ve Kürtlerin haklarını savunuyor” yorumunu yapıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström yayınladığı açıklamada olayı, “Çok büyük kaygı verici” olarak nitelendirdi. Türkiye Büyükelçisinin dışişlerine çağrılıp çağrılmasına ise değinilmedi.

AB Dışişleri Komisyonu Başkanı Federica Mogherini twetter hesabından olayı “Büyük kaygı verici” olarak yorumladıktan sonra Ankara’yla ilişkiye geçtiğini ve AB ülkelerinde görev yapan büyükelçilerle Ankara'da bir toplantı yapmak istediğini duyurdu.

İsveç İstanbul eski Başkonsolosu ve Lund Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Türkiye üzerine yazdığı kitaplarla tanınan İngmar Karlsson, “Tanıdık dostlarım yanlış gazetede yazdıkları için 15 Temmuzdan sonra tutuklandılar. Onlara karşı ileri sürülen suçlamaların hiçbir dayanağı yok.  Erdoğan biz ve onlar algısı yaratarak Kürtleri parlamentodan uzaklaştırmak istiyor. Bu şekilde Türkiye’yi eski Osmanlı renkleriyle süsleyerek kendine göre biçimlendirmek istiyor. Bu bağlamda başarısız olan 15 Temmuz darbe girişimini ‘Başkanlığı’ için kullanmak arzusundadır” ifadelerini kullanıyor.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
cengo - 2016-11-04 23:31:35
hdp pkknin bir siyasi uzantisidir siz önce kendi ulkenizdeki irkcilikla muccadele edin kimsenin suc isleme özgurlugu yoktur ispanyada bile teröre destek veren parti kapatildi politikacilari tutuklandi emperyalizm böl yönet planinda pkk-hdpyi arac olarak kullaniyor.
Diğer Haberler
isvecpostasi.com