ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 28 Ocak 2018, Pazar 18:10 tarihinde eklendi. 635 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

H&M ’ALLAH’ YAZILI ÇORAP İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Dünyaca ünlü İsveç giyim markası Hennes&Mauritz'nin satışa sunduğu çocuk çoraplarında Arapça "Allah" yazısına benzer figürler bulunması tepkilere neden oldu.
H&M ’ALLAH’ YAZILI ÇORAP İÇİN ÖZÜR DİLEDİ İSVEÇ POSTASI


Ülkedeki bazı müşterilerin H&M'de satılan çocuk çoraplarının altındaki figürün Arapça "Allah" anlamına geldiğini belirtmeleri üzerine firma yanlış anlaşıldıklarını açıklayarak özür diledi. Çorapların raflardan toplandığını ve üretiminin durdurulduğu belirtildi.

Dagens İndustri’nin haberine göre bir kişi çoraplardaki benzerliği fark ederek Hennes & Mauritz mağazalar zincirini sosyal medya üzerinden uyarıyor. Bunun üzerine yetkililer yanlış bir anlamaya yol açmamak için üretimi duduruyorlar.

Çoraplardaki sembolda bir lego figürü matkap ile yerde delik açıyor. Matkapın yerde sekmesinden sembolun Arapça ’Allah’ yazısına benzediğinden şikayet ediliyor. Mağaza yetkilileri, ”Biz müşterilerimizin her zaman memnun kalacakları ürünleri sunmaya çalışıyoruz. Çorapdaki baskı yapılan lego figürü bir sembolden başka birşey değil, bu tamamen bir tesadüf olabilir” yorumunu yapıyorlar.Ayrıca İsveç devlet radyosu Ekot’un haberine göre de, firma yaptığı açıklamada, çorapların altında "Allah" yazmalarının söz konusu olmadığını ama figürdeki benzerlikten dolayı özür dilediklerini belirtti.

H&M Şirketi, çorapların toplatıldığını duyurdu. Öte yandan bir süre önce H&M, siyahi bir manken çocuğun üzerinde "Ormandaki en havalı maymun" yazısı bulunan tişörtün fotoğrafını internet sitesinde yayınlaması üzerine tepkilerin ardından özür dilemişti.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com