ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 25 Şubat 2017, Cumartesi 23:19 tarihinde eklendi. 2504 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HOCALI KATLİAMI 25’NCİ YILINDA İSVEÇ PARLAMENTOSU ÖNÜNDE ANILDI

Dağlık Karabağ 'ın Hocalı şehrinde Ermenilerin 1992 yılında yüzlerce Azerbaycan Türk'ünü katlettiği olayın 25’nci yıldönümünde İsveç Parlementosu önünde gösteri düzenlendi.
HOCALI KATLİAMI 25’NCİ YILINDA İSVEÇ PARLAMENTOSU ÖNÜNDE ANILDI METİN ALTINIŞIK / İSVEÇ POSTASI 


Göstrericiler ellerinde Azerbaycan Türk ve Türkmen bayraklarıyla işgalci Ermenistan alehyine slogan attılar. Havanın çok soğuk olmasına rağmen gösteriye İsveç Azerbaycan Fedarasyonu ve dernekleri, Irak Türkmen Fedarasyonu ve Türk vatandaşları katıldılar.

Göstericiler İsveç Parlamentosu karşısında bir dakikalık saygı duruşundan sonra Milli Marşlarını söylediler. Gösteri alanında katılımcılardan bazıları İngilizce ve İsveççe olarak oradan geçen İsveçlilere dağlık Karabağ katliamını anlattılar.

 

Gösteri alanına gelen Ermeni provakatörler Azerbaycan Türklerini tahrik etmek için ellerindeki Ermeni bayraklarını sallayarak, slogan attılar. Azerbaycan Türkleri ve Iraklı Türkmen gençleri Ermenilerin ellerinden bayrakları aldılar. Bu sırada küçük çaplı bir arbede yaşandı. Dayak yiyeceklerini anlayan Ermeniler olay yerini bırakarak kaçtılar.

İsveç Azerbaycan Fedarasyon Başkanı Settar Sevigin "25 yıl önce Ermenilerin Dağlık Karabağ'da yaptıkları katliam değil, soykırımdır. AB bu soykırıma çifte standart uyguluyor. Devletler yavaş yavaş bu soykırımı kabul etmeye başladılar. Barbar Ermeniler 1992 yılında 106’sı kadın, 63'ü çocuk, 70'den fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azeri Türkünü katletti." ifadelerini kullandı.

Yazdır Paylaş
Alirıza Topaktaş - 2017-02-26 00:00:09
24 Nisan 2015 de binden fazla Ermeni toplanıp Stockholm' deki T.C. büyükelçiliği önünde bir protesto yapmayı denemişti. Hemen hemen bu fotoğraftaki kişiler o protestoyu önünde etten bir duvar oluşturarak engellemişti; peki, neden bu arkadaşlar hiç Ermenistan Büyükelçiliği önüne ( Ermenilerin yaptığı gibi ) bir protesto yürüyüşü düzenlemezler?! Katliamı İsveç Parlementosu mu yaptı ki, hep protestolar orada yapılıyor?! Yoksa, Ermenistan Büyükelçiliği' nin adresi mi bulunamıyor?..
Diğer Haberler
isvecpostasi.com