ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 24 Nisan 2018, Salı 13:21 tarihinde eklendi. 481 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İLKNUR KALIPÇI, “İÇİMİZDEN BİRİ ATATÜRK”TÜR

Türk Gençlik Federasyonu’nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu’yla ortaklaşa davet ettikleri Atatürk üzerine arşiv araştırmalarıyla tanınan Ilknur Güntürkün Kalıpçı “İçimizden Biri Atatürk” adlı bir konferans verdi.
İLKNUR KALIPÇI, “İÇİMİZDEN BİRİ ATATÜRK”TÜR İSVEÇ POSTASI 


Türk Gençlik Federasyonu’nun (TUF) düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Stockholm’a gelen tanınmış Atatürk arşiv araştırmacısı İlknur Güntürkün Kalıpçı, Atatürk’ün yaşamından derlediği anılarını “İçimizden Biri Atatürk” adıyla bir konferans olarak sundu.

Mustafa Kemal’in çocukluğundan ölümüne kadar geçen süre içerisinde 300’den fazla anıyı arşivlerden, gazete küpürlerinden, Atatürk’ün yakınında bulunanlardan derleyen Kalıpçı, bu çok önemli tarihi bir görevi gelecek kuşaklara konuşarak, yazarak yerine getiriyor.

İlknur Güntürkün Kalıpçı konferansinda, bu 300’den fazla anı içerisinde bir seçki oluşturarak, Atatürk’ün çeşitli yönlerini, hazır cevaplılığı, pratik zekası ve olaylar karşısındaki çözümlerini anlattı. Kalıpçı, Atatürk’ün beş tane gizli sırrı olduğunu söyleyerek, bunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.


             Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Başkanı Macide Akay, TUF adına Alçın Mutlu Hafif

Araştırmacı yazar Kalıpçı, Atatürkle ilgili anılardan anılara atlayarak, dinleyicilerin beyinlerinde uzun bir beyin jimnastiği yaptı. İngiltere Kralı VIII. Edvard’dan İran Şahı Rıza Pehlevi’ye kadar uluslararası devlet adamlarıyla anılarını dile getirdi.

Atatürk Orman Çiftliği’nin öyküsü çok ilginçtir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Orman Çiftliği’ni nasıl kurduğunu ve orada hiçbir ağaç ve bitki yetişmez diyen tarım mühendislerinin aksine olabileceğini gösterdiğini belirtirken, bu iş için tebdili kıyafetle gizlice o yörenin köylüleriyle görüştüğünü ve bu kararı aldığını ifade anlattı.Atatürk’ün bilimden sanata, sanattan ekonomiye, müziğe, sinemaya kadar her alanda çalışmalar yaptığını ve arkeolojiyle de yakından ilgilendiğini söyledi. Bunlara ilişkin anıları dile getirdi.Araştırmacı yazar Kalıpçı’nın yıllarca çalışarak ortaya çıkardığı ve kendi anlatış biçimiyle aktardığı anılara yönelik konferansında ne yazık ki, fazla gencimiz yoktu. Gençlerimizin bu tür konferanslarda salonları doldurmaları kaçınılmaz bir durum olmalıdır. Çünkü, Atatürk’ü bilmeden, anlamadan Türkiye anlamak olanaklı değildir.


                                    Macide Akay tarafından İlknur Güntürkün Kalıpçı'ya teşekkür çiçeği verildi.

Konferansı dinleyenler salondan oldukçe memnun ayrıldılar. Kalıpçı, konferansın ardından kitaplarını imzaladı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com