ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 07 Haziran 2018, Perşembe 15:26 tarihinde eklendi. 535 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSPANYA KABİNESİNDE BİR İLK 17 BAKANDAN 11’İ KADIN OLDU

2011 tarihinden beri İspanya'nın Başbakanı olan Rajoy'un istifasının ardından yeni hükümet kuruldu. İspanya'da Sosyalist Parti lideri Pedro Sanchez'un kabinesindeki 17 bakandan 11'i kadın. İspanya bu alanda Avrupa bir ilki gerçekleştirerek rekor kırdı. Kabine üyeleri Kral Felipe tarafından onaylanması sonrası yemin ederek göreve başladılar.
İSPANYA KABİNESİNDE BİR İLK 17 BAKANDAN 11’İ KADIN OLDU İSVEÇ POSTASI


Ülkedeki yolsuzluklar nedeniyle muhalefet partilerinin anlaşması sonucu güvensizlik öngersi verilen Mariano Rajoy oylama sonucunu beklemeden başbakanlık görevinden istifa etmişti. Bunun üzerine hükümeti kurmakla görevlendirilen kabinesi kurarak göreve başladı.

Sosyalist Parti’nin 350 üyeli İspanya Parlamentosu’nda sadece 84 milletvekili var. Kendini “feminist” olarak tanımlayan Pedro Sanchez, güvensizlik oyuyla devrilen eski Başbakan Mariano Rajoy’un erkek ağırlıklı kabinesinin tersine, kadın bakanlarla çalışmayı tercih etti. Kabinedeki 17 bakandan 11’i kadın oldu.

Kadın bakanlara, savunma, ekonomi, maliye, ve eğitim gibi önemli görevler verildi. Eski astronot Pedro Duque de Bilim Bakanı oldu. Pedro Sanchez kabinesinin “çağdaşlaştırıcı ve Avrupa yanlısı ilerici bir toplum vizyonunu benimseyen insanlardan” kurulduğunu söyledi. Avrupa’dan “yeni memleketimiz” diye bahseden Sanchez yeni kabinesinin 8 Mart’ta İspanya’da ortaya çıkan değişimin yansıması olduğunu belirtti.

İspanya’da 8 Mart’ta 5 milyon kadın ücret eşitsizliği ve şiddeti protesto etmek için “feminist grev” yapmıştı. Sanchez bu grevin İspanyol toplumunda bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com