ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 25 Şubat 2018, Pazar 23:06 tarihinde eklendi. 2433 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ 16. KONGRESİNİ YAPTI

03 Mart 2003 yılında kurulan İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği 24 Şubat günü 16’ncı kongresini yaptı. 15 yıldır çalışmalarını başarıyla sürdüren dernek, Atatürkçü düşüncenin İsveç’te yayılması için çaba gösteriyor.
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ 16. KONGRESİNİ YAPTI İSVEÇ POSTASI


İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği tüm zorluk ve olumsuzluklara karşın gönülden bağlı olduğu Atatürkçü düşünceyi çocuklara, gençlere ve geniş kitlelere yayabilmek için mücadelesini sürdürüyor. İsveç’te Atatürk’e karşı estirilen olumsuz hava, Atatürk’ün yeterlice tanınmasının önünde engeller oluşturuyor. İsveçliler Atatürk hakkında okuma, araştırma yapmak yerine işin kolayına kaçarak bazı grupların etkisinde kalıyorlar. Dernek bu zorlukları aşmaya çalışıyor.

Kongre saygı duruşu ve Ulusal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Divan Başkanlığı’na Ömer Bilginalp ve sekreterliğe Derya Dözen seçildiler. Gündemin onaylanmasından sonra kongreye ADDP Başkanı ve ADD Genel Merkez Genel Kurul üyesi Hakan Akbulut ve İngiltere ADD Başkanı Jale Özer’den gelen kutlama iletileri okundu.


                                                                           Saygı duruşu ve Ulusal Marşımız


                                           Divan Kurulu Ömer Bilginalp (Başkan), Derya Dözen (Sekreter)

Dernek Başkanı Mustafa Sönmez kısa bir açılış konuşması yaparak hem Türkiye hem de İsveç’e yönelik değerlendirmeler yaptı. Türkiye’deki iktidarın Atatürk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırarak kendi kafasındaki rejimi getirmeye çalıştığına değinerek, “Türkiye bir akıl tutulması yaşayor. Türk halkı güce tapan bir konuma sokuldu. Sorgulama, aklın süzgecinden geçirme ve akılcı yaratıcılıktan, akılcı eleştirel bakış açısından koparıldı. Günlük yaşama safsafa egemen oldu. Cumhuriyetin özdeğerleri oldukça büyük yara aldı. Atatürk’ü itibarsızlaştırmaya çalışmaları kabul edilemez” dedi.Sönmez, İsveç’te başta Türk gençlerinin gerektiği biçimde sosyal sorumluk almaktan kaçındıkları gözlenmektedir yorumunu yaparak, “çocukları, gençleri gerekli biçimde motive ederek hem bir yandan entegrasyona yardımcı olmak hem de kendi öz kültürlerini korumalarına, sahip çıkmalarına çalışmak durumundayız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bu gençlere en iyi bir biçimde tanıtmanın yollarını bulmalıyız” ifadelerini kullandı.Etkinlik ve Ekonomik rapor başkan Mustafa Sönmez tarafından okundu. Üyeler her iki rapor üzerine görüşlerini açıkladılar. Oya sunulan her iki rapor oybirliği ile kabul edilerek yönetim aklandı.İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’ne yeniden Mustafa Sönmez başkan adayı gösterildi. Oybirliği ile seçildi.Yönetim Kurulu asil ve yedek üyelerine aday gösterilen, Macide Akay, Gülay Yaraman, Sema Çağlar, Derya Dözen, Semra Bayraktar, Sevinj Nazarlı asil; Nilüfer Özkan, Osman Suvar, Ali Bonab yedek üyeliklere oybirliğyle seçildiler.

Denetleme Kurulu’na yeniden Nedim Önener ve Coşkun Yeşilekin seçildiler.Dilek ve temenniler konusundaki konuşmalardan sonra kongreye sona erdi. Yeniden başkan seçilen Mustafa Sönmez kongreye güvenlerinden dolayı teşekkür etti. Derneğin çalışmalarını başarıyla sürdürebilmesi için hep birlikte çalışmanın önemini belirtti.

Yazdır Paylaş
Kerem - 2018-03-03 09:54:32
Yillarca Isvec'te yasayip Ataturk'u unutmamis, sorumluluk almaktan kacinmayan sizlerle gurur duyuyorum.
Diğer Haberler
isvecpostasi.com