ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 26 Aralık 2017, Salı 02:09 tarihinde eklendi. 1084 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ AZERBAYCAN DERNEĞİ’NDEN “ANA YURDUM” KONSERİ

İsveç Azerbaycan Derneği bu yıl düzenlemeye başladığı ve geleneksel hale getirmeyi düşündüğü “Ana Yurdum Konseri”ni 30 Aralık akşamı Solna’da gerçekleştiriyor. Azerbaycan’dan gelecek olan sanatçılar konsere büyük heyecan katacaklar ve Azerbaycan havası yaratacaklar.
İSVEÇ AZERBAYCAN DERNEĞİ’NDEN “ANA YURDUM” KONSERİ MUSTAFA SÖNMEZ / İSVEÇ POSTASI


İsveç Azerbaycan Derneği Başkanı Sevda Dadasheva bu konuda bilgiler aktarırken oldukça heyecanlı gözüküyor ve bu heyecanını da gizlemeye gerek görmüyordu. İsveç Azerbaycan Derneği, İsveç’te yaşayan, buraya gelen Azerbaycanlılara hem kültürel hem de çeşitli yönlerden destek olmak amacıyla kurulmuş olan bir dernek. Dernek kendi yağıyla kavrulmaya çalışıyor. Derneğin politik çalışmalar içerisinde olmadığını ve politik olayların toplumda bölünmelere yol açtığına inanıyor.

Azerbaycan’dan gelecek olan sanatçılar beş kişiden oluşuyor. Bunlardan üç tanesi kadın iki tanesi erkek sanatçılar. Konsere katılacak olanlara güzel ve hoş hatta unutamayacakları bir gece yaşatacaklar. Müziğin her türünü ortaya koyacaklar..

Derneğin en büyük sıkıntısı ekonomik açıdan yeterli olamadıkları için bir lokalinin olmaması. Şimdilik ABF binasındaki lokalde çocuklara Azerbaycanca, yetişkinlere özellikle yeni gelenlere İsveççe (SFI düzeyinde), İngilizce ve Rusça dil dersleri, bunun yanısıra kültür, müzik (pianao), elişleri (takı, örgü, boyama işleri vs.) gibi dersler yer alıyor. İspanyolca kursları da düzenlemeyi planlıyorlar.Sevda Dadasheva bütün bunların yanı sıra bir başka etkinliklerine dikkat çekmek istiyor. İsveç’te yaşayan Azerbaycanlılar arasında yalnızlık ve psikolojik sorunların baş göstermesi. Bu konuda da çalışmalar gerçekleştirmeye gayret ettiklerini ama zamana gereksinimleri olduğunu vurguluyor.

Dernek başkanı Dadasheva ile konuştukça sorunlar yumağında ortaya çok şeyler dökülüyor. Başkanın en önemli dertlenmelerinden birisi de, İsveç’teki Türk kökenlilerin (Türkiye, Azerbaycan ya da Türki Cumhuriyetleri) aralarında birlik ve beraberliğin çok çok düşük olması. İsveç’te de kutuplaşmaların, siyasi ya da dinsel bölünmüşlüklerin ön planda olması. Haklı olarak kendi kendine soruyor, “Biz Türkler neden biraraya gelemiyoruz? Burada yüzbinin üzerinde insanımız var ama aslında ortada kimse yok. Neden? Biraya gelerek neden bir etkinliklerimiz için kullanabileceğimiz bir lokal sahibi olamıyoruz? Bu o kadar mı zor? Buradaki işadamlarımız neden sponsorluk yapmıyorlar. Onlar için cüzi bir miktar aylık ödence birşey değil ama bizler için çok önemli gelir kaynağı olabilir. Çok güzel ve farklı etkinlikler yapma şansına sahip oluruz. Lokali planlı bir paylaşımla kullanabiliriz. Bunu herkesin düşünmesi lazım. Burada kimliğimizi, kültürümüzü yaşatmak ve dahası bunu gelecek kuşaklarımıza aktarmak gerekmez mi? Bizler için çocuklarımızın asimilasyona uğraması iyi ve hoş bir gelecek değil” ifadelerini söylerken bir ölçüde bu konularda duyarlı bizlerin düşüncelerini de dile getiriyor.

2018 yılında “Edebiyat ve Müzik Günleri” düzenlemek istediklerini ve Azerbaycan edebiyatını ve müziğini yeterince tanıtmak niyetinde olduklarını belirtiyor. Azerbaycan edebiyatının ve yazarlarının hatta müziğinin İsveç’te yeterince tanınmadığı kanısında.


                Soldan sağa, Ferid Bagirov (ikinci başkan), Sevda Dadasheva (başkan), Turane Meherramova (kadın kolu)

Deneğin Çocuk Kolu çalışmalarını sürdürüyor. Çocuk Kolu sorumlusuTunzale Orujzade; “İsveç’te yaşayan çocuklarımıza bir yandan vatan sevgisi aktarırkan bir yandan da kültürümüzü unutmamalarına çalışıyoruz. Örf ve adetlerimize göre terbiye vermeye özen gösteriyoruz. Çocuklarımız dilimizin, tarihimizin dolaysıyla kültürümüzün ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gayret ediyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi, onların üniversiteye yönlendirilmesi yönünde büyk çabalarımız var. Okuma alışkanlığı ve kültürü bizim için önemli ve bu konuda iyi sayılırız. Üviversitede okuyan ve bitiren, mastır, doktora yapan epey gencimiz var.

Bir de kadınlarımızın topluma katılmaları, kariyer yapmaları da bizler için olmazsa olmaz durumlardan birisidir. Kadınsız toplum olmaz anlayışı ve kadının kendini geliştirmesi, yaşadığı toplumda yerini alması asıl görevlerimiz arasındadır. Bu yönde de çalışmalarımızı başarıyla yürütüyoruz” açıklamalarını yapıyor.

İsveç Azerbaycan Derneği Başkan Yardımcısı Ferid Bagirov;” Azerbaycan’da okuma yazma oranı yüzde 95 ve dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. Bu nedenle burada Sevda Hanım söyledi. Amacımız dilimizi, kültürümüzü çok iyi ve düzenli bir biçimde gelecek kuşaklara aktarmaktır. Buradaki Azerbaycanlıların daha iyi duruma gelebilmeleri için bir yol göstericiye yani lidere gereksinim vardır. Biz iki devlet ve bir millet gibi çalışırsak, başarıya ulaşabiliriz. Bu nedenle herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır” diyor.Konser 30 Aralık Cumartesi günü saat 20:00 de başlıyor. Bütün biletler satılmış durumda. Konsere katılacak sanatçılar;

Cinare Melikzade,
Jeyla Mamedova
Ilgar Sadigova
Murad Rüstemzade
Sevda Aliverdiyeva
Togrul Kamalov

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com