ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 14 Kasım 2017, Salı 17:31 tarihinde eklendi. 940 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ CAZ TARİHİNDE OKAY TEMİZ İMZASI

Caprice Records tarafından basılan toplam 62 kaydın bulunduğu dört CD ve 188 sayfalık bir kitabı içeren “Swedish Jazz History” adlı çalışmada İsveç cazının 1970’lerdeki güçlü, parlak ve çok yönlü on yılı özetlendi.
İSVEÇ CAZ TARİHİNDE OKAY TEMİZ İMZASI

İSVEÇ POSTASI  


Okay Temiz ile İsveç’te kurduğu “Sevda” ve “Oriental Wind” adlı müzik grupları ise bu özet içinde birer kilometre taşı olarak değerlendirilerek İsveç caz tarihine geçti.

Bu özel ve anlamlı seçkinin içinde Okay Temiz ile birlikte Alice Babs, Monica Dominique, Nannie Porres, Monica Zetterlund, Lars Gullin, Georg Riedel, Bernt Rosengren, Nisse Sandström, Janne Schaffer, Bobo Stenson, Eje Thelin, Per Henrik Wallin, Putte gibi 70’lerin önemli cazcılarıyla Wickman, Lennart Åberg, Egba ve Okay Temiz’in kurduğu Oriental Wind ile Sevda gruplarına yer verildi.

Okay Temiz ve Maffy Falay gibi İsveç’te senelerce faaliyet gösteren uluslararası anlamda tanınmış müzisyenlerin, İsveçli müzisyenlerle yaptığı kültürlerarası çalışmalar da İsveç caz tarihi içinde değerlendirildi.

Bunun ötesinde Okay Temiz’in kurduğu Türk müziğinden etkiler taşıyan bir repertuvara sahip, sonradan dünya müziği olarak etiketlenen, İsveç Kültür Dairesi’nin destek verdiği (1972) ilk grup olan Jazz ve Sverige ödüllü öncü grup ’Sevda’dan övgüyle söz edildi.

OKAY TEMİZ KİMDİR

Okay Temiz (d. 1939, İstanbul). Türk caz sanatçısı. Türk müziği ile ilgili ilk bilgilerini, musiki eğitimi almış annesinden edindi. Annesinin desteği ile Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955'te profesyonel müzik yaşantısına başladı. 1957-1959 yıllarında Tophane Sanat Enstitüsü'nde eğitimini sürdürdü.

1959-1967 yılları arasında dans müziği orkestralarında çeşitli programlar yaptı. 1967'de Ulvi Temel orkestrası ile birlikte Avrupa'da dans lokallerinde çalıştı. İsveç'te trompetçi Maffy Falay ile tanıştı ve "Sevda" grubunu kurdular. Bir başka trompet ustası Don Cherry ile birlikte festivaller, konserler ve plaklar yaptı. Afrikalı basçı Johnny Dyani'nin de gruba katılmasıyla New Hamphsire kolejinde dersler verdiler.

1974 yılında kurduğu İsveç-Türk caz grubu Oriental Wind ile, batı kökenli enstrümanların yanı sıra Türk enstrümanlarını bir araya getirerek bir sentez yarattı. Temiz, 1990 yılına kadar İsveç'teki çalışmalarını sürdürdü. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları yaptı, seminerler verdi. 1993 yılından sonra çalışmalarını Finlandiya'da sürdürdü.

Selanik, Atina, Barselona, Budapeşte, Zürih, Ljubliana, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Lizbon gibi Avrupa şehirlerinde Türk ve dünya ritimlerini tanıtım programları, seminerler düzenledi. Ayrıca Kültür Bakanlığı Türk Müziği topluluğunda kadrolu sanatçısı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de konserler verdi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı (Wikipedi).

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com