ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 31 Temmuz 2018, Salı 12:41 tarihinde eklendi. 417 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ HÜKÜMETİ’NDEN ÇİFTÇİLERE KURAKLIK YARDIMI

Bu yıl İsveç’te havaların normal sıcaklıkların çok üstüne çıkması ve yağış oranının çok yetersiz olması nedeniyle zarar gören çiftçilere İsveç Hükümeti 1,2 milyar kron (650 milyon Türk lirası) yardım yapmaya karar verdi
İSVEÇ HÜKÜMETİ’NDEN  ÇİFTÇİLERE KURAKLIK YARDIMI İSVEÇ POSTASI 


İsveç, 2018 bahar ve yaz aylarında hiç de alışık olmadığı sıcak ve kurak bir havayla karşılaştı. Kuraklık hem geniş çaplı orman yangınlarına hem de çiftçilere büyük zarar verdi.  Bu durumu göz önünde bulunduran hükümet çiftçilere 1,2 milyar kron yardım yapmaya karar verdi.

Çevre Partisi/Yeşiller Başbaakn yardımcısı İsabella Lövin, “bu İsveç tarımı için eşsiz ve son derece büyük bir kriz paketi" ifadelerini kullanırken ayrıca “Uzun süren kuraklık hayvanlara ve onların ana beslenme maddelerinde büyük bir sıkıntıya yol açtı” diyor.

İsveçli çiftçiler dışarıdan hayvan yemi almak durumunda kalacağız ve bu nedenle hükümetin kriz paketini çok olumlu buluyorlar. İsveçli çiftçiler adına bir açıklama yapan Sven-Erik Bucht, “Bu desteğin hayvan başına 375 kron olmasını kabul ettik. Çiftçi başına 150 bin kronluk bir tavan belirledik. Bir süt üreticisi yaklaşık 60 bin kron alacak. Bu da çiftçilerin hayvanlarının yok etmelerinin önlenmesinde bir destek takviyesi anlamına gelecektir” dedi.

Bu yıl mezbahada hayvan kesimi ücretlerinde 60 milyon kronluk bir indirime gidildi. Hükümetin bu konularda aldığı kararlar konusunda yetersiz olarak nitelendirerek iktidarı eleştiriyor. 9 Eylülde genel seçimlerin yapılacağı düşünülürse, bu eleştirin biraz da seçime yönelik olduğu iktidar partileri yetkililerince ciddi bulunmuyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com