ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 29 Kasım 2017, Çarşamba 14:50 tarihinde eklendi. 548 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ İŞPİYASASININ MAĞDURLARI GÖÇMEN KADINLAR

İsveç’te kadınlar arasında artan işsizlik göçmen kadınları vuruyor. Bazı göçmen gruplarına ait olan kadınlar tamamen işpiyasasının dışında kalıyorlar. İsveç işpiyasasında bir nevi patlama yaşanmasına rağmen bu durumu değiştirmiyor.
İSVEÇ İŞPİYASASININ MAĞDURLARI GÖÇMEN KADINLAR İSVEÇ POSTASI 


İsveç’e yeni gelen ve eğitim düzeyleri düşük olan göçmen kadınları işpiyasası dışında kalırken 2008 yılında gelen ve aynı düzeye sahip kadınların ancak beşte biri işpiyasasına girebildi. Bu durum İsveç’te huzursuzluk yaratırken 2018 yılında yapılacak genel seçimlerde en önemli sorunu oluşturacağına benziyor.

Aftonbladet gazetesinde yer alan habere göre İsveç işpiyasasında yükseliş var ama bundan ülkede doğanlar çok fazlasıyla yararlanıyor. Ülkeye sonradan ve özellikle de son yıllarda gelen göçmenler  arasında işsizlik yüzde 22’ye kadar çıkıyor. Bazı göçmen gruplarında bu oran yüzde ellilerin üzerinde seyrediyor.

İsveç gerek önceden gerekse sonradan gelen göçmenlerin şpiyasasına girmeleri eğitim düzeylerine bağlı olarak çok farklılıklar gösteriyor. Bu oran göçmen kadınlar arasında daha yukarılara tırmanıyor. Genel olarak göçmen kadınları işpiyasası içerisinde yüzde 56’lık bir oran var ve bu durum genelde yüzde 68,1 olarak görülüyor.

İş ve İşçi Bulma Kurumu araştırma ve değerlendirme şefi Jennie Karlsson Avrupa dışında doğan kadınların  işpiyasasından çok uzakta olduklarını vurgulayarak, “ Genelde sığınmacı olarak gelenler arasında düşük eğitim ya da hiç eğitimi olmayanalrın oranı çok yüksek. Bugün bazı alanlarda iş açığımız var ama düşük eğitimli ya da eğitimsizlerin bu alanlarda çalışmaları olanaksız. Geldikleri ülkelerde iyi bir lise eğitimi alanlar biraz şanslı olarak değerlendirmek gerekiyor. Çünkü iş bulma olanakları var. Fakat bir başka sorun iş piyasasında dışlama ve etnik ötekileştirme ve aynı zamanda dışlama işverenler arasında çok yüksek noktada bulunuyor” türünden değerlendirmeler yapıyor.

İsveç işpiyasasındaki göçmenlere yönelik dışlama kadınları hastalık olma ya da evkadınlığını seçme gibi pozisyonlarına sürüklüyor. Şimdiki hükümet 2018 yılı bütçesinde çeşitli önlemler alma ve yaşama geçirmeye çalışıyor. Bu durum özellikle yeni gelenler için ön plana çıkıyor. Yeni yılla birlikte birtakım değişiklikler de öngörülüyor. Yeni gelenlere eğitim zorunluluğu, İsveççe kurslara devam etme gibi... Bu kurallara uymayanlara verilecek yardımların kesilmesi de öngörülüyor.

2017 yılı Eylül ayında İş ve İşçi Bulma Kurumu’na kaydını yaptıranların eğitim düzeyleri şöyle:

Lise öncesi eğitim:   56 202 (% 48)

Lise eğitimi            : 28 848 (% 25)

Lise sonrası eğitim:  32 099 (% 27)

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com