ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 26 Nisan 2018, Perşembe 20:56 tarihinde eklendi. 954 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ KRALI CARL XVI’NDE GUSTAF BİR REKORA İMZA ATTI

İsveç’i yöneten krallar arasında en uzun tahta kalan kral olarak Carl XVI’de Gustaf bir rekora imza attı. Carl XVI’de Gustaf 44 yıl 226 gün tahta kalarak kendisinden önce bu rekora sahip olan Kral Magnus Eriksson’un rekorunu kırdı.
İSVEÇ KRALI CARL XVI’NDE GUSTAF BİR REKORA İMZA ATTI İSVEÇ POSTASI 
 

Bu günden 600 yıl önce ölen İsveç Kralı Magnus Eriksson (1319 - 1374) 44 yıl 222 gün tahta kalmıştı. Bugünkü İsveç Kralı Carl XVI’de Gustaf bu rekoru 44 yıl 226 gündür devam ettiriyor. Kral Magnus Eriksson yüzmek için girdiği suda boğularak ölmüştü. O günden bu güne kadar tahta en uzun kalan kral rekorunun da sahibiydi. Fakat bu rekor bundan üç gün önce kırılmış oldu.

İsveç Kralı Carl XVI’de Gustaf Japonya’ya bir ziyaret için gitmişti ve dönüşünde bir rekorun sahibi de oldu. Carl XVI’de Gustaf şimdi tahta en uzun kaln İsveç Kralı ünvanını koruyor. Yerine geçecek olan kızı Victoria ne kadar tahta kalacak işimdiden söylemek oldukça zor gibi görünüyor...

Bu durumu gözlemciler, saray sosyal medyada ele alarak birtakım şeyler söyleyecek ama Lral Carl XVI’de Gustaf özel bir tanıtım içerisinde bulunmayacak yorumunu yapıyorlar. Saray enformasyon sekreteri Beertema Strömmer, “Kral günlük çalışmalarını alışılageldiği gibi sürdürecektir” açıklamasını yapıyor.

İsveç Kralı Carl XVI’de Gustaf 30 Nisan 1946 da doğdu ve 15 Eylül 1973 günü kraliyet tacını giydi. Alman asılı Silvia Sommerlath ile 19 juni 1976 yılında evledi. Bugün Victoria (kraliçe adayı), Maddelena ve Carl Phlip adında üç çocuğu ve 6 torunu var.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com