23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 07 Eylül 2017, Perşembe 11:41 tarihinde eklendi. 356 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEDİ

İsveç Merkez Bankası bu sabah yaptığı açıklamada repo faizlerini eksi 0,5 olarak değiştirmeden bıraktı. İsveç Merkez Bankası uzun zamandır eksi faiz uygulamasını sürdürüyor.
İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEDİ İSVEÇ POSTASI


İsveç Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Konjonktürün oldukça güçlü olduğunu ve enflasyonun yüzde iki dolaylarında seyrettiğini ve dolaysıyla gelecek günlerde para politikalarının büyümesinin öngörüldüğü belirtildi. İsveç Merkez Bankasının yönetiminin bu nedenle faiz oranlarını şimdilik değiştirmeyi düşünmediği vurgulandı.

İsveç Merkez Bankası’ndan açıklandığına göre faiz oranlarında gelecek yıl bir değişikliğe gidilebileceği ifade edildi. Düşük faiz politikası 2015 yılının başından bu yana sürdürülüyor. Bu duruma bazı ekonomi uzmanları karşı çıkıyorlar ve faiz oranlarının makul bir biçimde artırılmasını savunuyorlar.

Merkez Bankası İsveç ekonomisinin iyi ve güçlü bir biçimde seyrettiğini savunarak, faiz oranlarının yükseltilmesinin gereksizliğini dile getiriyorlar. Gerekçe olarak da, “İsveç konjonktür yüksek ve gayri safi milli hasıla (BNP)’nin yılın ikinci yarısında büyüme gösterdi ve işe alımlar arttı. Enflasyon son aylarda biraz yükseldi. Enflasyonun yükselmesinde bazı geçici etmenler rol oynadı” denildi.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com