ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 04 Haziran 2015, Perşembe 12:16 tarihinde eklendi. 1149 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ, ROMANYA’YLA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALIYOR

İsveç ülkesine gelerek dilenen Romanlar’dan kurtulmak için Romanya ile işbirliği anlaşması imzalıyor. Amaç Romanlar’a yaşadıkları bölgelerde yardımcı olmak, yaşam koşullarının iyileştirmek. Fakat Çocuk-Yaşlı ve Eşitlik Bakanı Åsa Regnér bu anlaşmanın sonuç vermesinin zaman alacağını vurguluyor.
İSVEÇ, ROMANYA’YLA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALIYOR İSVEÇ POSTASI

Romanya’nın AB’ye kabul edilmesinden sonra Romanya’da yaşayan başta Romanlar (Çingeneler) olmak üzere bir hayli insan başta İsveç olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkelerine ucuz işçi ve dilenmek amaçlı istila ettiler. İsveç’te dört bin civarında dilenen Roman olduğu hesap ediliyor.

AB bu durumdan Romanya’dan kendi sorumluğunu üstlenmesini istiyorlar. Bundan iki yıl önce Fransa topluca Romanya Çingenelerini sınır dışı etmişti. İsveç’te kimi çevreler dilenciliğin yasaklanarak Romanlar’ın geri gönderilmelerini istiyorlar.

Romanya’da bulunan  Çocuk-Yaşlı ve Eşitlik Bakanı Åsa Regnér  ile Romanya Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Rovana Plumb ile Cuma günü bir anlaşma imzalamak üzere görüşmelerini sürdürüyorlar. Basına hsızan haberlere göre Çingeneler’in yaşadıkları bölgelerde kalmalarını sağlayarak, sosyal yaşam koşullarının iyileştirilmesine  çalışılacak, bunun ekonomik kaynağı ise, AB Fonlarından sağlanacaktır.

Anlaşmada Çingene çocuklarının okul durumları, kadın hakları ve sosyal yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve refah devleti payından yararlandırılmaların yer alması bekleniyor.

Romanya yaşayan Çingeneler üzerinde yapılan istatiksel çalışmalar toplumun en aşağısında olduğunu ve yaşa koşullarının dayanılmaz derecede zor olduğunu gösteriyor.

Bu anlaşmanın yavaş yavaş Romanlar’ın yaşam koşullarında arzu edilen değişikliklere yol açacağı hesap ediliyor.
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com