ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
Bu haber 10 Eylül 2018, Pazartesi 19:24 tarihinde eklendi. 1085 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ SEÇİMLERİNDEN KAOS ÇIKTI

İsveç’te dün yapılan seçimlerde sol ve sağ taraf birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Her iki tarafta yüzde 40’ın üzerinde oy alırken, seçimden ırkçı İsveç Demokratları kazançlı çıktı. Irkçı parti oylarını yüzde 5 dolaylarında artırdı.
İSVEÇ SEÇİMLERİNDEN KAOS  ÇIKTI İSVEÇ POSTASI 


İsveç seçimlerinden bir bakıma çekişme ve gerilim çıktı denebilir. Sol ve sağ blok oyları birbirine yakın seyretti. Sol blok yüzde 40,64, sağ blok yüzde 40,33 kazanırken milletvekili sayısı 144 – 143 oldu. Irkçı parti oyların 17,6’sını alaral 62 milletvekili çıkardı.

Sağ blok parti liderleri Sosyal Demokrat Başbakan Stefan Löfven’in istifasını dile getirirken, başbakan bloklarüstü bir hükümet kurulabileceğine vurgu yaptı. Sağ blok, ırkçı İsveç Demokratlarıyla koalisyon kurmamayı tercih edeceklerini açıkladılar. Seçimden yüzde 17,6’yla en kazançlı parti çıkan ırkçı parti, Ilımlı Muhafazakar Parti’ye koalisyon ışığı yakıyor ve görüşmelere hazır olduğunu söylüyor.

Irkçı parti en çok oyları güney ve orta İsveç seçmeninden aldı. Bu bölgelerde önemli 33 belediyeden 22’sinde çoğunluğu sağladı.

Partilerin aldıkları oyların yüzdeleri:

Sosyal Demokratlar % 28, 4 (-2,4)
Sol Parti % 7,9 (+ 2,2)  
Çevre Partisi/Yeşiller % 4,3 (- 2,4)
Ilımlı Muhafazakar Parti % 19,8 (- 3,5)  
Merkez Partisi % 8,6 (+ 2,5),
Liberal Parti % 5,5 (+0,1)
Hıristiyan Demokratlar % 6,4 (+1,8)
İsveç Demokratları % 17,6 (+4,7)
Feminist Parti % 0,4 (-2,6)
Diğerleri % 1 (+0,1)

Kapılarını Merkez Sağ Parti ve Liberal Parti’ye açan Sol blokta yer alan Sosyal Demokratlar bloklarüstü bir hükümet kurabilecek mi? Bu sorunun yanıtını önümüzdeki günlerde görüşme trafiği belirleyecek. Özellikle Merkez Parti Başkanı Annie Lööf, bekle gör politikası izleyecek gibi görünüyor. Kapılarını henüz böylesi bir hükümete kapamış değil.

Liberal Parti Başkanı Jan Björklund henüz Hükümete girip ya da girmeme konusunda karşı bir açıklama yapmadı. O da bir ölçüde ılımlı konuşarak kapıları açık tutma noktasında gibi gözüküyor.

Yazdır Paylaş
Kaan Kantarci - 2018-09-10 23:36:20

Evet aslında olması gereken oldu; "ırkçı" (!) partinin ( SD ) ne kadar ırkçı olduğunu parti proğramlarından bir türlü çıkaramadım; nedense, Türkiye' de de, burada da, diğer Avrupa ülkelerinde de kendi bayrağını taşıyan, uyumsuz yabancılara ve onların cami - çarşaf vb gibi isteklerine karşı çıkan ulusalcıları faşist- rasist gibi sözcüklerle damgalamak çok hoş ve kolay olduğundan SD' da özellikle göçmenler tarafından yıllaca böyle damgalandı, gerçeklikten kopuldu.. Uyanma zamanı!. Eeee, 2010 seçimlerinde oyların 5.70 % alarak ilk kez 20 milletvekiliyle parlamentoya giren SD, 2014 de oyların 12.86 % alarak milletvekili sayısını 49' a çıkarmıştı. Geçen Pazar günü yapılan 2018 seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, üçüncü büyük parti olan SD oyların 17.6 % ile 62 milletvekilini parlamentoya yollayacak. Bu oylar Mars' tan gelmiyor; dünyanın en ileri toplumlarından biri olarak gösterilen İSVEÇ halkı tarafından kullanılan oylardır. İsveç halkı faşistleşiyor mu?. Hayır! İsveç kendini korumaya çalışıyor ve bu duygu- düşünceler İsveç toplumunda her yıl giderek artıyor. 2020 seçimlerini de göreceğiz! Peki, bu dugu ve düşünceleri biz Türkiye kökenliler anlıyabiliyor muyuz?! Emin değilim. Ülkesinde yaklaşık 4 milyon Suriye ve Iraklı Arapın ve 2 milyon İranlı, Somalili ve benzerlerinin işgalini durduramamış, ulusal özelliklerini kaybetmekte olan bir ulusun bireyleriyiz.. Bari buradaki ulusalcılara gölge etmeyelim...

Diğer Haberler
isvecpostasi.com