ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 28 Mayıs 2018, Pazartesi 00:44 tarihinde eklendi. 2591 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ – TÜRK TİYATRO DERNEĞİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI

İsveç Devlet Tiyatrosu bünyesinde çalışmalar yürüten İsveç – Türk Tiyatro Derneği yıllık olağan kongresini yaptı. Kongreye katılımın az olması dikkat çekti
İSVEÇ – TÜRK TİYATRO DERNEĞİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI İSVEÇ POSTASI 


İsveç –Türk Tiyatro Derneği kurulduğu günden bu yana kültürel çalışmaların yanısıra derneksel sorunlarla da gündemde olan bir dernek. İsveç’te Türkiye çıkışlı kimi tahminlere göre 120 ile 160 bin arasında yaşayan bir topluluk var. Türkiye kökenliler ırk, din, ideoloji ve siyasi alanlarda çok farklı kutuplara ayrılmış durumdalar. Dolaysıyla bir birlik ve bütünlükten söz etmenin olanağı yok.

İsveç’te yaşayan Türkiye kökenliler kültürel bağlamda kısır, kurak bir döngü içerisinde bocalayıp duruyorlar. Kültürel alanda ürettikleri fazla bir şeyleri yok. Kimi zamanda üretenlere köstek olmaktan da geri durmuyorlar. Müzisyen – tiyatrocu Fikret Çeşmeli’nin “Alev Alev Kar ve Kupkuru Yağmur” adlı kitabından uyarlanan yönetmenliğini Burcu Ada Soysop’un yaptığı ve Fikret Çeşmeli oyandığı tek kişilik müzikli tiyatro oyunu “Az Gittik Uz Gittik” Stockholm’da 6 Mayıs da başarıyla sergilendi. Aynı oyunun Göteborg’da oynanması gündeme geldiği zaman birilerinin bu oyunun kişisel hırsları için sahnelenmesine karşı çıkarak orada yaşayanları oyuna gitmeleri yönünde uyarılar yaptığı kongrede dile getirildi.


                                                             Divan Başkanı Taner Yıldız ve sekteter Buğra Merdol

İsveç - Türk Tiyatro Derneği Olağan Kongresi az bir delege katılımıyla gerçekleştirildi. Kongre Divan Başkanlığına Taner Yıldız seçildi. Kongre, gündeme tüzük değişikliği maddesi eklenerek kabul edilmesinden sonra çalışmalarına başladı.Dernek Başkanı Haydar Alçınkaya 2017 ve 2018’in Mayıs ayına kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Bu çalışmalar içerisinde dikkati çeken konu, Stockholm Tiyatro Okulu bünyesinde bir “Çocuk Tiyatrosu”nun kurulması ve geçen yıl Haziran ayında sahneledikleri “Bi Güldük Bi Güldük” adlı oyunu başarıyla sahnelemeleri ve oyunun hâlâ sahnelenmeye devam etmesi oldu. Bu oyun 3 Haziran Hägersten Halkevi’nde sahnelecektirç Basılan tüm biletler bitmiştir.


                                                                     Denek Başkanı Haydar Alçınkaya

Stockholm Tiyatro Okulu bünyesinde Burcu Ada Soysop’un yönetiminde “Yaratıcı Drama Atölyesi” başarılı çalışmalar yapmaktadır. Bu atölye ayrıca şiir yazma çalışmalarına da ağırlık vermektedir. Amaç çocuklardaki yaratıcı gücü, yeteneği ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla “Stockholm Tiyatro Okulu Çocuk Fonu” oluşturulmuş, bu fona katkı koymak isteyen sponsorlara, kişisel yardım yapmak isteyenlere kapılar açılmıştır.

Haydar Alçınkaya, Aralık 2017 yılında Güney Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Zuhal Olcay konserinin çok başarılı olduğu ve salonun dolu olmasının kendilerini çok memnun ettiğini dile getirdi. Alçınkaya, amaçlarının İsveç’te yaşayan Türk toplumunun kültürel çalışamlara çekmek ve bir kültür ortamı yaratmak olduğunu ifade etti.


                                                Sanat Yönetmeni ve Çocuk Tiyatrosu sorumlusu Burcu Ada Soysop

Ekonomik ve Denetleme Raporu’nun okunmasından sonra söz alanların konuşmalarının ardından “Yönetim Kurulu” oybirliği ile aklandı.

Kongre gerekli organlar için yapılan seçimler ve temmenilerin ardından son erdi.


                                                                                                   Toplu resim

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com