ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 06 Haziran 2018, Çarşamba 12:14 tarihinde eklendi. 649 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ ULUSAL GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR

İsveç 1983 yılından bu yana 6 Haziran “İsveç Ulusal Bayrak Günü” adı altında Ulusal Günü’nü kutluyor. Bugün tüm okullar ve resmi kurumlar kapalı, tatil günü olarak kutlamalara katılıyorlar.
İSVEÇ ULUSAL GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR İSVEÇ POSTASI

Ulusal Gün kral Carl XVI. Gustaf’ın Haga Sarayı’nda yapacağı konuşma ve kabullerle başlıyor. Kral ve Kraliçe’nin atlı araba konvoyuyla şehir turu ve Gamlastan’daki sarayda kraliyet ailesinin halkla buluşmasıyla devam ediyor.

Kral Carl XVI. Gustaf burada da halka yönelik bir konuşma yapıyor. Halkın kutlamalarını kabul ediyor. İsveç Ulusal Günü törenleri çok canlı, ilginç sahnelere tanıklık ediyor. Halkın yöresel giysilerle dolaşması ve her ırktan, her ulustan insanların coşkuyla kutlamalara katılması, neşeli hareketler, davranış biçimleri, şarkılar söylemeleri güne farklı bir anlam katıyor.

İsveç’e 6 Haziran 1523 yılında 27 yaşında kral olan Gustav Vasa ilk elde gerçekleştirdiği Kalmar Birliği’nden ayrılmak oldu. O gün İsveç bağımsızlığını elde etti. İsveç daha sonra 1809 ve 1974 yıllarında hükümet yönetimini konusunda 6 Haziranda reformlar yaptı. Dolaysıyla 6 Haziran Ulusal Özgürlük ve Bayrak Günü olarak ortaya çıktı.İsveç Ulusal Özgürlük ve Bayrak Günü’nde yapılan konuşmalar ve etkinlikle hiçbir biçimde İsveç milliyetçiliğyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bayrağa ve özgürlüğe saygı çerçevesinde gerçekleşmektedir. Herkes birbirini kutlamakta, İsveç, devlete teşekkür etmektedir.

İsveç Postası olarak 6 Haziran Ulusal Özgürlük ve Bayrak Günü’nü kutluyoruz

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com