ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 20 Nisan 2018, Cuma 14:18 tarihinde eklendi. 522 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇLİ IRKÇILARDAN GAMALI HAÇLI BAYRAK EYLEMİ

İsveç’in çeşitli yerleşim alanlarına Cuma sabahı “Gamalı haç”lı bayraklar çekildi. Binalara “Gamalı haç” çizildi. En fazla “Gamalı haç” saldırısına uğrayan kent Stockholm oldu.
İSVEÇLİ IRKÇILARDAN GAMALI HAÇLI BAYRAK EYLEMİ İSVEÇ POSTASI 


İsveçli ırkçılar her fırsatta çeşitli biçimlerde saldırılarını artırmanın ve kamuoyunda dikkatleri üzerlerine çekmenin yollarını arıyorlar. Bu eylemlerden bir tanesini de bu sabah gerçekleştirdiler. Başta başkent Stockholm olmak üzere İsveç’in çeşitli yerleşim alanlarına “Gamalı haç”lı bayraklar çektiler, yapılara “Gamalı haç” çizdiler.

İsveç ve kuzey ülkelerinde çalışmalarını yürüten aşırı ırkçı “Kuzey Direniş Hareketi” düzenledikleri legal ve illegal yürüyüşlerle, polisle çatışmaya girmeleriyle ve yabancıları hedef alan konuşmalarıyla kendisine taraftar toplamanın çalışmalarını yürütüyorlar.

Kuzey Direniş Hareketi mensupları her ne kadar genelde İsveç halkından destek görmeseler de çocuk ve gençlere yönelik propagandalarını tüm hızıyla sürdürüyorlar.

Bugün gerçekleştirdikleri eylemden dolayı “bir başka halk grubuna karşı kışkırtıcılık” yapmakla suçlanarak polise suç duyurusunda bulunuldu.20 Nisan ırkçı Adolf Hitler’in doğum günü olarak ırkçılar arasında büyük önem taşıyor. Bugün kendi aralarında Hitler’i anma toplantıları düzenliyorlar. İnsanlar arasında kin ve nefret yaratmaya çalışıyorlar.

Kuzey Direniş Hareketi’nin  bu tür çalışmaları her ne kadar halk arasında “tiksinti” yaratıyorsa da, onları alkışlayan kesimlerde var.

Yasal parti olarak İsveç Meclisi’nde bulunan ırkçı İsveç Demokratları son zamanlarda bölünmüşlük arz ediyor ve “İsveç İçin Alternatif” adlı yeni bir parti kurulmuş bulunuyor. İsveç Demokratları’ndan bu partiye hem milletvekili hem de parti mensuplarından geçişler var.

Belediyeler göndere çekilen ırkçı bayrakları indirirken, yazıları da silmeye sürdürüyorlar...

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com