ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 01 Şubat 2018, Perşembe 11:55 tarihinde eklendi. 615 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE ARABADA TELEFON YASAĞI BAŞLADI

Bugünden itibaren araba kullananlar telefonla konuşamayacakları gibi ellerine bile alamayacaklar. Bu amaçlı kanun yürürlüğe girdi.
İSVEÇ’TE ARABADA TELEFON YASAĞI BAŞLADI İSVEÇ POSTASI 


Bugünden itibaren şoförlere otomobilde telefon kullanma yasağı geldi. Şoförler ellerine telefonlarını bile alamayacaklar. Telefonla yakalandıkları an belli bir süre ehliyetlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklar.

Bu duruma pek çok otomobil kullanan kişi olumlu bakarken kim kişiler pek fazla işlevi olacağına inanmıyor. Şimdiye kadar ortaya çıkan ya da kaza yapmaya ramak kalınan durumlar göstermiştir ki, otomobilde telefonla konuşmak, ileti yazmak ya da kontrol etmek tehlikeli durumlara ve kaza neden olmuştur.

Telefon kullanan kişilerin bir durum karşısında tepki göstererek fren yapmalarında geçikmeler yaşanıyor. 50 km/s hızla giden bir arabanın saniyede 14 metre yol aldığı düşünülürse, işin boyutu daha iyi anlaşılır. Üç saniyelik bir telefona göz atmak arabanın 30 – 40 metre ileriye gittiğine bilmek demektir. Bu da kazaların nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polis yetkilileri yasanın birtakım belirsizliklere sahip olduğunu ve dolaysıyla birtakım yanlış anlama ve değerlendirmelere neden olabileceğini ileri sürüyorlar.

Genel olarak herşeyin yasalarla çözülemeyeceğini insanların eğitim yoluyla da eğitilmeleri, alışkanlıklarını ona göre kazanmaları ve yasalar çerçevesinde hareket etmelerinin sağlanmasının da önemli konular arasında bulunduğu ifadeleri sık sık dile getiriliyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com