ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 28 Ocak 2018, Pazar 21:24 tarihinde eklendi. 586 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE ARABADA TELEFONLA KONUŞMAK YASAKLANIYOR

1 Şubat 2018’den itibaren arabada telefon ya da benzeri iletişim araçlarıyla konuşmak, elinde tutarak araba kullanmak yasaklanıyor. Kurala uymayanlara ceza geliyor.
İSVEÇ’TE ARABADA TELEFONLA KONUŞMAK YASAKLANIYOR İSVEÇ POSTASI 


İsveç Ulaşım Kurumu 1 Şubattan itibaren arabalarda telefonla konuşmayı ve elinde tutarak araba kullanmayı yasaklıyor. Yasak; araba, motorsiklet, moped, otobüs ve kamyonları kapsıyor.

Yasaklamanın amacı; trafikte telefonun dikkati dağıtması ve kazalara neden olması. İktidara göre yeni düzenleme eskisine oranla oldukça daha iyi. Hükümet, şoförlerin kurala uymaları gerekiyor görüşünde... Arabada müzik dinlemeye yasak gelmiyor.

Bu tür anlaşmazlıklarda olaya mahkemeler karar verebilecekler. GPS kullanımı konusunda kesin bir durum ya da açıklama tam olarak bulunmuyor.

Polis tüm İsveç çapında kurala uyulup uyulmadığını sıkı bir biçimde denetimini yapacak. Bir sürücü telefonla konuşurken yolun ortasına kayması, kaldırıma çıkması ya da ani fren yaparak kazalara yol açabilecek pozisyon yaratması cezalandırılmasını gerektirecektir.

İsveç Ulaşım Kurumuna göre, yola çıkarken ona göre hazırlık yapılması gerekiyor. Telefon edilmesi ya da gelmesi durumunda yanındaki yanıtlayabilir. Telefon görüşmelerini ya da sms’leri uygun bir yerde durarak yapılabilir. Bir başka çözüm iletişim araçlarını yardımcı malzemeler yoluyla ellerini direksiyonda tutarak ve çne bakarak yapılabilir.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com