ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 24 Temmuz 2015, Cuma 18:13 tarihinde eklendi. 1019 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE AŞI SIKINTISI YAŞANIYOR

İsveç’te aşı sıkıntısı ortaya çıktı. Doktorlar bu konuda aileleri uyarıyorlar. Eldeki mevcut aşı stokları ilk elde yüksek risk taşıyan başta çocuklar olmak üzere yetişkinler için kullanılacak. Az riskli hastalara beklemek düşüyor.
İSVEÇ’TE AŞI SIKINTISI YAŞANIYOR İSVEÇ POSTASI

Yurtdışına özellikle de Afrika’ya gidecek olan aileler çocuklarına ve kendilerine aşı yaptırmak için sağlık ocakalrına başvuruyorlar. Yaz tatilinin İsveç’te sonlarına yaklaşıldığı günlerde aşı stoklarında fazlasıyla azalmalar görülüyor. Sağlık ocakları bu konuda riskli ailelere öncelik tanıyorlar.

Aşı stoklarından tbc (Tüberküloz, verem)neredeyse bitmek üzere olduğu belirtiliyor. Somalya, Eritya ve Romanya’ya gidenlerin en fazla kullandıkları aşılarında başında tbc geliyor. Afrika ülkelerinde tbc riski yüksek bulunuyor.

Çocuk Sağlığı Başhekimi Margareta Blennow, “Yaklaşık planlanan 900 çocuğun aşılarını yetersizlikten dolayı yapamadık” ifadelerini kullanıyor. Bu durumu Halk Sağlığı Kurumu’na iletiklerini de eklemeyi unutmuyor.

İsveç Belediyeler ve İl Genel Meclisleri (SKL) Birliği durumu Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Kurumu’na ilettiklerini söylüyorlar.

Halk Sağlığı Kurumu’ndan Anders Tegnell, “Belediyeler ve İl Genel Meclisleri bağımsız çalışıyorlar ve her çocuğu gerekli aşıları yapmakla yükümlüler” diyor.

Sağlık Bakanı Gabriel Wikström bu konuda açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com