ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 14 Aralık 2017, Perşembe 14:14 tarihinde eklendi. 5352 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELTİLDİ

İktidardaki Sosyaldemokratlarla Çevre Partisi / Yeşiller, muhalefet partileriyle sağladıkları anlaşmayla İsveç’te emeklilik yaşını yeniden düzenlediler. Erken emeklilik 64, emeklilik yaşı 67 oldu.
İSVEÇ’TE EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELTİLDİ İSVEÇ POSTASI 


İsveç’te son yıllarda sürekli gündeme gelen emeklilik yaşı nihayet yükseltildi. Buna göre en erken emeklilik yaşı 64, normal emeklilik 67 oldu. İsteyenler 69 hatta 75 yaşına kadar çalışabilecekler. Bir ölçüde partilerüstü bir anlaşmaya gerçekleşen ve yeniden düzenlenen emeklilik kanunu için Sosyal Güvenlik Bakanı Annika Strandhall bu olayı, “Bu tarihi bir anlaşma” diye yorumluyor.

Sosyal Güvenlik Bakanı Annika Strandhall devamla, “Biz aynı zamanda garanti emeklilik ve ek konut yardımını daha da iyileştiriyoruz. Bunun dışında haksız emeklilikten yararlananları da temizleyeceğiz” değerlendirmesini yapıyor.

Liberal Partiden Mats Persson, “Sanıyorum, olanaklar mevcut ve İsveç halkının anlayışla karşılayacaktır. Biz İsveçliler uzun yaşıyoruz. Dolaysıyla biraz daha fazla çalışmak isteyeceklerdir” ifadelerini kullanıyor.

Partilerin yapmış oldukları bu anlaşma İsveç halkının üzerinde soğuk bir duş etkisi yaratı denilebilir. Özellikle erken yaşlarda emekliliği düşünenler hyal kırıklığına uğradılar. Emeklilik yaşı kademeli olarak 2020 yılında 61’den 62’ye, üç yıl sonra da 63’e ve 2026 yılında da tam olarak 64’den 67’ye yükseltilecektir.

İsveç’te ortalama ölüm yaşına bakıldığı zaman dünyada ilk on sırada yer alıyor. Bilimsel araştırmalara göre İsveçlilerin ömrü hergün 3,5 saat artıyor. Partilerüstü anlaşma aynı zamanda bugünden 2023’e kadar isteyenler 67 yaşından sonra 69 yaşına kadar da çalışabilecekler.

İsveç Premium Emeklilik Sistemi (PPM)’nde de değişikliklere gidilecek ve Merkezi bir sisteme bağlanacak. Bugün emeklilerin paralarını çok fazla fondlar tarafından yönetiliyor. Bu da bazı haksızlıklara yol açıyordu.

Yazdır Paylaş
Kaan Kantarci - 2017-12-14 12:00:47
Sosyaldemokratlar iktidardan kaçmaya ve yerlerini ırkçı SD' ye bırakmaya çalışıyor. Bir dahaki seçimlerde dilekleri gerçekleşecek..
Diğer Haberler
isvecpostasi.com