ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 13 Eylül 2017, Çarşamba 11:57 tarihinde eklendi. 3104 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ'TE İSLAM PARTİSİ KURULDU

İsveç Adalet Bakanlığı'na 2018 yılında yapılacak seçimlere İslam Partisi' nin (Yasin Partisi) başvuru kaydının yapıldığı açıklandı. Parti gerekli olan 1 500 imzayı toplamış bulunuyor. Genel seçimlerde İl genel meclisi ve Belediye seçimlerine girmesi bekleniyor.
İSVEÇ'TE İSLAM PARTİSİ KURULDU METİN ALTINIŞIK/İSVEÇ POSTASI

 

Güney İsveç'te bulunan Malmö ve Lund şehrinde faaliyetleri olan Jasin grup Derneği tarafından İsveç Adalet Bakanlığı'na müraacat edildi. Seçim Kurumu’nun (Valmyndigheten) gerekli araştırmaları yapacağını belirtildi.

 

Yetkilerin açıklamasına göre Jasin (Yasin ) Kuran'nın 36.cı bölümünde " Kuran`ın kalbi"olarak bilinir  Planlanan partinin adı Müslümanlar arasında tanınma faktörüdür denildi.

 

İsveç’te kurulan Yasin Partisi'nde hazırlanan tüzükte bu kurulan partinin başka ülkelerle hiçbir ilişiği yok,İsveç'te bulunan yabancılar ve Müslümanlar arasında işsizliği yabancı şirketlerle de işbirliği yaparak en az düzeye düşürmeyi hedefliyorlar.

Kurulmakta olan İslami parti aynı zamanda parti binası kirası, personal giderleri ve imam için yardım talebinde de bulundu.

İslam dininin iyi bir din olduğunu tanıtmak istiyorlar. Kadınlara Şeriat kuralları içerisinde haklar ve yükümlülükler verilmesi isteniyorlar.

 

Amerikan Düşünce merkezi "Pew Research Center"a göre 2010 yılında İsveç'te 451.000 Müslüman olduğu hesaplandı. Pew Araştırma Merkezi tahminlerine göre 2030 yılında 993.000 olacaktı. Ancak Suriye ve Afganistan ve Ortadoğu'daki olaylardan bu sayıya 2017 yılında ulaşıldı.


Sol içerikli ve ırkçılığa karşı yayın yapan dergi EXPO 'nun kurucusu Tobias Hubinette "Önümüzdeki senelerde İsveç nüfusunun 10.2’si Müslümanlardan oluşacak "dedi.

Seçim Kurumunca (Valmyndigheten) içeriye bırakılan evraklarda eksiklikler bulunduğu ve tamamlanması istendiği belirtiliyor.

Yazdır Paylaş
Tahir Altın - 2017-09-17 19:31:24
Böyle bir parti kurulması gayet gereksiz bir şey İsveç'te yaşayan Müslümanların imajını bozar
Diğer Haberler
isvecpostasi.com