ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 30 Ocak 2018, Salı 11:42 tarihinde eklendi. 626 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE, RAKHMAT AKİLOV DAVASI BAŞLIYOR

7 Nisan 2017 günü Drottninggatan’da çaldığı komyeneti insanların üzerine süren, 5 kişinin ölümüne ve kişinin de yaralanmasına yol açan olayda yakalanan 39 yaşındaki Rakhmat Akilov bugün terör suçundan hakim karşısına çıkıyor.
İSVEÇ’TE, RAKHMAT AKİLOV DAVASI BAŞLIYOR İSVEÇ POSTASI


İsveç, 7 Nisan 2017 tarihinde öğle sonrası acı bir haberle irkildi. Drottninggatan’da şoför koltuğunda oturan bir kişi kullandığı kamyoneti kalabalık cadde de insanların üzerine sürdü. Olayda birisi çocuk olmak üzere 5 kişi yaşamını yitirirken 10’dan fazla kişi de yaralanmıştı.

Olay sonrası güvenlik kameralarının yardımıyla yakalanan Akilov suçunu kabul etmiş ve tutuklanmıştı. O günden sonra hakkında bir hayli yazı yazılan Akilov, İsveç’te inşaat işçisi olarak çalıştığı ve radikal İslamcılar tarafından beyni yıkandığı aynı zamanda da kendisi de IŞİD’e insan devşirmek amacıyla camileri gezdiği belirlendi.

Rakhmat Akilov’un ailesini Özbekistan’da ziyaret eden İsveçli gazetecilere göre, büyük erkek kardeşi beyninin İsveç’te yıkandığını ileri sürüyor. Özbekistan’da böyle düşünceleri yoktu söylemini dile getiriyorlar. Akilov’un bir arkadaşı ise, Akilov’un sık sık tüm Hıristiyanlardan nefret ettiğini söylediğini belirtiyor.

Bugün başlayacak olan mahkeme öncelikli olarak Akilov’un söylediği birbirinden çelişkili sözler için akıl sağlığı sorunu üzerinde epey zaman harcayacağını da gösteriyor.Rakhmat Akilov mahkemede terör suçu işlemekten yargılanacak ve eğer akıl sağlığı yerinde doktor raporuyla ispatlanırsa, ağır cezaya çarptırılma olasılığı oldukça yüksek bir durumla karşı karşıya kalacaktır.

Büyük bir basın ordusunun yakından izleyeceği mahkeme süreci aynı zamanda tüm İsveç halkının da dikkatlerini üzerinde toplayacağı bir süreç olacak. Rakhmat Akilov hakkında hazırlanan dosya bugün kamuoyuna sunulacak.

 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com