ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 02 Nisan 2018, Pazartesi 17:04 tarihinde eklendi. 722 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE SİLAH AFFI MEYVESİNİ VERİYOR

İsveç’te bu yıl başında kişisel silahlanmaya karşı çıkarılan silah affında önemli gelişmeler yaşanıyor. Polisin bilgilerine göre şimdiye kadar 5 bin silah belirlenen yerlere bırakılmış durumda. Polis yetkilileri sonuçtan oldukça memnun olduklarını ifade ediyorlar. Silah affı Eylül ayına kadar devam ediyor.
İSVEÇ’TE SİLAH AFFI MEYVESİNİ VERİYOR İSVEÇ POSTASI 


2018 silah affında proje sorumlusu olan Joakim Norenhag, “Gelen silahlar farklı ve bunların dokümanlarını yapıyoruz” diyor. Af nedeniyle şimdiye kadar bırakılan silah sayısı 5 bin bunun 893 adedi Stockholm bölgesinden bırakılmış durumda. Bırakılan silahlar arasında çok ilgi çekici ve ender rastlanan silahlar da var.

Joakim Norenhag, “Biz hem aftan hem de bırakılan silahlardan memnunuz. Amacımız silahsız bir toplum yaratmak. Elbette, kriminal çevrelerde olaylar meydana geliyor, silahlar her zaman var ve bun da hesap ediyoruz” ifadelerine yer veriyor.

İsveç, 2013 yılında da silah affı uygulamış ve o zaman 15 bin silah belirlenen yerlere bırakılmıştı. 2018 ilk üç ayında bırakılan 5 bin silahın azımsanamayacak kadar önemli olduğu belirtiliyor.

Polis kurumlarına göre İsveç genelinde illegal olarak ne kadar silah bulunabileceği konusunda bilgi verilmiyor. Fakat Eylül ayına kadar bırakılacak silah sayısında önemli bir artış olacağı tahmin ediliyor. İsveç’te özellikle kriminal çevrelerin elinde önemli silahlar bulunuyor. Affın ilk üç ayı içerisinde 16 adet yarı otomatik silah bırakılmış ve bunun dışında pompalı tüfekler, tabancalar, av tüfekleri, kısa av tüfekleri cinsinden her türlü silah mevcut bulunuyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com