ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 30 Nisan 2018, Pazartesi 15:15 tarihinde eklendi. 758 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE TERÖR KUŞKULUSU:”POLİSLER OTOMATİK SİLAHLARLA İÇERİYE DALDILAR”

Bu sabah Stockholm’un kuzey semtlerinden Akalla’da bir eve baskın düzenleyen Güvenlik Polisi 4 kişiyi teröre hazırlık suçlamasıyla gözaltına almıştı
İSVEÇ’TE TERÖR KUŞKULUSU:”POLİSLER OTOMATİK SİLAHLARLA İÇERİYE DALDILAR” İSVEÇ POSTASI 
 

Bu sabah gözaltına alınan kişilerin Aftonbladet gazetesine göre Özbekistan kökenli kişiler olduğu ve 7 Nisan 2017’de Drottninggatan kamyoneti kalabalığın üzerine süren ve 5 kişinin ölümüne neden olan Rakhmat Akilov ile aynı ülke insanları olduğunu belirtildi.

İlk sorgusularından sonra bir kişi serbest bırakıldı ama Kungsholmen polisince de sorguya alındı. Serbest bırakılan kişi olayı, “Sabaha karşı 04.30 dolaylarında kapının kırılma sesiyle uyandım. İçeriye el bombasına benzer bir şey altılar ve benim yatağımın yanına geldi ve patladı. Bana göre büyük bir patlamaydı ve akabinde evin içi dumanla doldu. Arkasında ondan fazla polis içeriye daldılar. Bize silahlarını doğrultular, yere yatmamızı ve kıpırdamamızı haykırdılar” ifadelerini kullanıyor.

Serbest bırakılan kişi gazeteye gelişmeleri anlamakta çok güçlük çektiğini dile getirirken, “Polis istasyonuna götürüldük. Orada sorular sordular. Soruların hepsi de teröre yönelikti ama ben hiçbir şey anlamadım. Sorunun ne olduğunu da kavrayamadım. Kendimi oldukça stresli hissediyorum. Hala olay ve ne amaçlı olduğunu anlayabilmiş değilim” açıklamasını yapıyor.

Polis kişilerin telefonlarına ve Ipad bilgi sayarlarına el koymuş durumda. Säpo basın şefi dairede ele geçirilen ve el konulan malzemeler hakkında bilgi vermiyor.

Polis henüz geri kalan üç kişiyi bırakmış değil ve sorgulama işinin sürdüğü belirtiliyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com