ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 19 Şubat 2018, Pazartesi 23:58 tarihinde eklendi. 491 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İZLANDA ERKEK SÜNNETİNİ YASAKLIYOR

İzlanda Parlementosu erkek sünnetini yasaklayan bir kanuna imza atmaya hazırlanıyor. Böylece erkek sünnetini yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olacak. Bu karar hem Müslümanlar hem de Yahudilerin tepkilerine yol açabilir.
İZLANDA ERKEK SÜNNETİNİ YASAKLIYOR İSVEÇ POSTASI


İsveç basınında yer alan haberlere göre İzlanda Parlementosu’na sunulan ve  İzlanda’da erkek sünnetini yasaklayan kanun tasarısı görüşmelerine başlanacak. Eüer kanun kabul edilirse, bu yasağa uymayanalara 6 yıl gibi bir hapis cezası öngörülüyor.

Bu tasarı, İzlanda’da Müslüman ve Yahudi toplumlarının bulunmasını bir nevi olanaksız hale getiriyor. Tasarı, aynı zamanda yeni bir inanç özgürlüğü tartışmasını da beraberinde getirebilir. Bu tasarıya Avrupa içindeki dini liderlerden de sert tepkiler gelebilir.

İzlanda Parlamentosu’na tasarıda “sünnetin erkek çocuklarının haklarının ihlali olduğu ve Birleşmiş Milletler çocuk hakları sözleşmesine aykırı olduğu” ileri sürülüyor.

Yine tasarıda dini veya kültürel sebeplerle sünnet olmak isteyen erkeklerin, “her yönüyle nasıl bir şey yaptırdıklarına akıllarının erdiği bir yaşa geldikleri zaman” sünnet olmaya karar verebilecekleri de ifade ediliyor.

Bir çok Yahudi ve Müslüman, sünnet konusunun tıpkı dini giysiler ve hayvan kurban etme geleneği gibi anti-semitizm (Yahudi düşmanlığı) ya da İslamofobi (İslam düşmanlığı) tarafından bir araç olarak kullanılabileği endişelerini taşıyor.

Buna tek istisna olarak da “sünnetin tıbbi olarak gerekli olduğu durumlar” öngörülmüş.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com