ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 24 Eylül 2015, Perşembe 14:03 tarihinde eklendi. 846 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KABE’DE YİNE FACİA

Hacc mevsimi dolaysıyla Mekke’yi ziyaret eden hacılar zor anlar yaşıyorlar. Bugün meydana gelen olayda 453 hacı adayı ayaklar altında ezilerek öldü. 719 hacı adayı yaralandı.
KABE’DE YİNE FACİA İSVEÇ POSTASI


Hac mevsimi Sudi Arabistan Krallığı gerekli önlemleri almadığı için her yıl çeşitli kazalar yaşanıyor. Bundan üç beş yıl önce 5 bine yakın hacı adayı yaşamını yitirmişti. Bu yıl Büyük bir inşaat vincinin bir caminin üzerine devrilmesi sonucu 107 hacı adayı yaşamını yitirmiş, pek çoğuda yaralanmıştı. Yine otel yangın zor anlar yaşatmıştı.

Sudi devlet televizyonunun haberine göre bu yıl 2 milyondan fazla hacı adayı Mekke’yi ve kutsal alanları ziyaret ediyor. Bugünkü olayda birbirne karışan hacı kafilelerinin arkadan gelen baskı dalgasıyla yere düştükleri ayaklar altında kaldıkları yönünde. 453 hacı adayının ezilerek öldüğü ve 700'ün üzerinde yaralananlar var. Mekke’de yaşanan kazaların arkasında aşırı kalabalıklar olması ve inşaa edilen köprü, bina ya da benzer yerlerde malzemeden çalma olayların yattığı uzmanlarca dillendiriliyor.

Çeşitli kaynaklardan yayınlanan haberlere göre bu yıl İsveç’ten Hac Farizesi’ni yerine getirmek için 1500 ya da 1600 dolayında hacı adayının Kabe’yi ziyaret ettiği doğrultusunda basına yansıyor.

İsveç Sudi Arabistan Büyükelçiliği vatandaşlarına yardım için çalışmalar yaptığı ve İsveç’teki yakınlarıyla iletişim kurmalarını istediği bildiriliyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com