23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 20 Ocak 2018, Cumartesi 15:25 tarihinde eklendi. 976 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARA 20 OCAK 1990 TARİHİ AZERBAYCAN HALKININ ŞEREF SAYFASIDIR

1990 yılının 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Rus Ordusu tüm cephelerden Baku’ye girdi. Rus işgaline direnen kahraman Azerbaycan halkının üzerine tanklarıyla, toplarıyla saldırdı. Bu işgale tüm dünya gözünü kapadı.
KARA 20 OCAK 1990 TARİHİ AZERBAYCAN HALKININ ŞEREF SAYFASIDIR İSVEÇ POSTASI


Azerbaycan tarihine kanlı 20 Ocak olarak geçen bu işgal tam bir katliama dönüştü. Rus askerleri çoluk çocuk, asker, yetişkin insan demeksizin 147 kişiyi öldürdü, 900’e yakın insan yaralandı ve  bir o kadar da hapsedildi.

İsveç Azerbaycan Federasyonu her yıl düzenlediği anma günüyle o  kara geceyi İsveç’teki Azerbaycanlıılar tarafından unutulmamasını her zaman hatırlanmasını sağlamaya çalışıyor. Dün akşam bu bağlamda düzenlenen anma gününde işgal bir kez daha kınandı.

Saygı duruşu ve Ulusal marşınının okunmasından sonra  Babek Azad’ın hazırladığı ”Kara 20 Ocak”ı anlatan bir video gösterildi.

Anma Günü’nde bir konuşma yapan İsveç Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settar Sevigin, o gün yaşanan olayların insanlığın yüzkarası olduğunu belirterek, batının ikiyüzlü bir tavır takındığını söyledi.


                                                                                 Ulusal Marş ve saygı duruşu


                                                      İsveç Azerbaycan Federasyon Başkanı Settar Sevigin

Sevigin sözlerine,”Biz Azerbaycanlılar olarak ister iktidar, ister muhalefet olsun, isterse muhalif gruplar olsun konuşmaya, uzlaşmaya, birleşmeye dolaysıyla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Batılı devletler dün de ikiyüzlüydü, bugün de. Karabağ sorunumuz ortada kendi topraklarımız işgal altında, insanlarımız mülteci konumundadır. Güney Azerbaycan’da 30 milyon Azercaycanlı kendi dillerinde eğitim alamıyorlar, dillimiz yasak. Sosyal, siyasal ve ekonmik sorunları aşmanın yolu birlik ve beraberlikten geçer.” değerlendirmesini yaparak Azerbaycanlıları birlik olmaya davet etti.


                                                                                              Rahim Sadıqbaylı

Anma gecesinde 20 Ocak olaylarını yaşayan Teymur Eminbeyli ve Rahin Sadiqbaylı da birer konuşma yaparak yaşadıkları o kara gecenin fotoğrafını çizmeye çalıştılar. 


                                                                                          Teymur Eminbeyli


                                                                                 Yazar Eluca AtalıYazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com