ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 03 Ekim 2018, Çarşamba 19:18 tarihinde eklendi. 260 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KİMYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Bugün İsveç Bilimler Akademisi tarafından açıklanan 2018 Nobel Kimya Ödülü’nü, protein mühendisliği alanındaki araştırmalarıyla önemli buluşlara imza atan üç bilim insanına verildi.
KİMYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU İSVEÇ POSTASI 


ABD'nin Caltech Üniversitesi'nden araştırmacılar Prof. Frances Arnold ve George P. Smith, ödülü İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nden Gregory Winter ile paylaştı.

BBC Türkçenin haberine göre bu üç bilim insanı da, yönlendirilmiş evrim adı verilen yöntemle yeni protein üretmeyi başarmıştı.
 

Frances Arlond aynı zamanda tarihte Nobel Kimya Ödülü'nü alan beşinci kadın. Frances Arnold, evrimdeki doğal seleksiyonu taklit ederek belli görevler için enzim geliştiren ilk araştırmacıydı. Bu yöntem artık enzim üretmede rutin olarak kullanılıyor.

George P Smith ve Sir ünvanlı Gregory Winter da bağışıklık sistemindeki zararlı bakteri ve virüsleri nötralize eden yeni antikorları evrimleştirmek için faj ya da bakteriyofajları (bakterileri enfekte eden virüsler) kullandı. Bu yönteme de "faj göstergesi" adını verdiler.

İkilinin geliştirdiği yöntem, otoimmun hastalıklara karşı savaşırken metastatik kanseri de tedavi edebilen antikorları üretmek için kullanılıyor.

Arnold yaklaşık 999 bin dolar (9 milyon İsveç kronu) olan ödülün yarısını alırken, Smith ve Winter da ödülün diğer yarasını paylaşacak.

Geçen yılki Nobel Kimya Ödülü, biyolojik molekülleri görüntüleme çalışmaları ile Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson'a verilmişti.

Ödülü 2015 yılında Türkiye kökenli bilim insanı Aziz Sancar'ın da aralarında bulunduğu üç bilim insanı almıştı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com