Sivas Kıyımı ve Batının Siyasası
Günay Güner

Sivas Kıyımı ve Batının Siyasası

Bu içerik 221 kez okundu.

Belirtmeli ki Batının bakışı ve uygulamaları geçmiştekinden daha ikiyüzlüdür. Bugün Türkiye’nin saygınlığı bunca azalmışsa, baş sorumluları ülke içindekiler kadar Batı güçleridir; adını tam koymalı: emperyalizmdir. Çabamız sorumluluğu Türkiye’den başka yerlerde aramak değildir. Her gücün payına düşeni ortaya koymak gerekir.

Türkiye tarihindeki gerici ve bölücü ayaklanmaların, Türk Devrimini boğma çabalarının ardında Batı emperyalizmi vardır. Bu bilimsel bir gerçektir ve bu gerçek 31 Mart gerici ayaklanmasına kadar uzanır (Bkz. Doğan Avcıoğlu, “31 Mart’ta Yabancı Parmağı”, Kaynak Yay., 2014). Evet, Batı emperyalizminin sorunu Atatürk, Türk Devrimidir. Türk Devriminin kuruluş değerlerine bağlı biçimde sürmesine kesinlikle ve hiçbir biçimde engellemekten, yozlaştırmaktan, elinden gelirse yok etmekten geri durmayacaktır. Çünkü Türk ulusunun özgüveninin, omurgasının başat dayanağı Atatürk Devrimidir. Batı bunu herkesten iyi bilir; yediği ilk tokadı unutmaz. Bu savımızı karalamaya, yadsımaya çalışanlar boşuna çabalarlar.

Bugün, iktidarlarını borçlu oldukları güçlerin, Batıyı kendilerine düşman göstererek “mağduriyet” primi sağlamaya çalışmalarına ancak gülebiliyoruz.

Avrupa Birliği organları da ABD organları da yıllardır Atatürk Devriminin kalıtını “vesayet”, dinci ve ayrılıkçı-etnik devrim karşıtı güçleri demokrasi, insan hakları şampiyonu saydı, her anlamda, sürekli destekledi ve yüceltti. Oysa her iki devrim-cumhuriyet karşıtı güç de eleştiriyi, demokratik ilişkileri kabul etmez yapılardır. Dincilik küfür sayar öldürmeye kadar vardırır; etnikçilik soyuna hakaret sayar yine öldürüme kadar vardırır.

Amerikasına, İngilteresine, Avusturyasına, İspanyasına kadar bu devletler tüm Türkleri ülkelerine sokmama uygulamalarını ağırlaştırdılar. Tüm Türkleri derken haksızlık etmemeli, FETÖ gericilerine, PKK kıyımcılarına kucak açmakta kusur etmemekteler. Olan Türk ulusunun laik, aydınlanmacı kesimine olmaktadır. Önce iktidar yap, belayı aç, ardından aşağıla!..
 

Sivas Kıyımı sanıkları için de öyle olmadı mı? Biz mi yanlış biliyoruz? Bu elikanlılar kapağı Arabistan’a değil, Avrupa ülkelerine, özellikle Almanya’ya attılar ama bu ülkeden sert önlem, geri gönderme, kınama görülmedi. Almanya’nın Metin Kaplanlara, milli görüşçülere, Rabıtacılara yurt, yuva oluşunu da unutmamalı. Günümüzde de durum değişmiş değil. Türkiye aydınlanması için düşman ne varsa, Batı için iyidir. Köy enstitülerinin kapatılmasında Batı parmağı yok mu sanırsınız? Tefeci, vurguncu, işbirlikçi bürokrat her kalkışmasında yanında emperyalizmi bulmuştur.

Oysa bumerang Batıya da dönmekte, yarattığı canavar Batıyı da vurmaktadır. 11 Eylül, Paris Saldırısı, Almanya saldırıları, öldürümleri, Charlie Hebdo Kıyımı… Ne gam, emperyalizm ne başka halklara acır ne kendi halkına acır. CFR (The Council on Foreign Relations-ABD Dış İlişkiler Konseyi), Bilderberg… dünyayı altüst eden kararları alır ve uygular.   

Gelin de yine Mustafa Kemal Atatürk’ün o çözümlemesini anımsamayın. Yaklaşık şöyledir: Hiçbir ulus yoktur ki yabancıların desteğiyle, aracılığıyla gelişsin, aydınlansın…

Bu gerçeği anlamak için, Batının “esmer tenlileri”, “kara kafalıları” olarak kaç kazık daha yememiz gerekiyor?..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI