ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu yazı 20 Eylül 2018, Perşembe 11:37:52 tarihinde eklendi. 176 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PARTİ LİDERLERİ VE ÇELİŞKİLER - Mustafa Sönmez

PARTİ LİDERLERİ VE ÇELİŞKİLER

9 Eylül’de yapıaln İsveç seçimlerinin üzerinden neredeyse iki hafta geçti. Gelecek hafta İsveç Meclisi açılacak ama, hükümetin kurulması yönündeki belirsizlik hala sürüyor. Parti liderlerinin bu konuda yaptığı çalışmalar ve açıklamalar çelişkiler üzerine kurulmuşa benziyor. Hiç bir lider açık ve net konuşmuyor.

İsveç’te oluşan sol ve sağ blok birbirlerine yakınlaşmak ve çözümler aramak yerine ‘havanda su dövmeye’ devam ediyorlar. Her ne kadar seçim gecesi sonuçların aşağı yukarı belli olduğu saatlerde konuşan Sosyaldemokrat Başbakan blokların yıkılması ve bloklar üstü bir anlayışın egemen olması gerektiğini söylemesine karşın sağ blokta yer alan Ilımlı Muhafazakar Parti ve Hıristiyan Demokratlar kapılarını büyük ölçüde sol bloka kapamış gibi gözüküyorlar.

Sağ blokta yer alan diğer iki parti Merkez ve Liberal Parti ise, net konuşmak yerine sözlerini yuvarlamayı yeğliyorlar. Bu iki parti sol blok içerisinde yer alan Sol Parti’nin hükümet dışı kalmasını dillendiriyorlar. Sol Parti lideri gerekirse hükümette yer almayacaklarını ama bazı konularda uzlaşma sağlanmasından yana tavır takınıyorlar.

31 milletvekiline sahip sağ Merkez Partisi krizi çözmek için sol blokta yer alırsa, sorun bir ölçüde çözülmüş oluyor. Bu durumda Sol Parti’nin istekleri konusunda farklı bir durum ortaya çıkıyor. Merkez Partisi pek Sol Parti’nin isteklerine sıcak bakmıyor.

Sağ blokta yer alan Hıristiyan Demokratlar yakın ortağı Ilımlı Muhafazakar Parti’yle birlikte hareket etmeye özen gösterse de, Ilımlı Muhafazakar Parti’nin ırkçı İsveç Demokratlarına göz kırpmasına da sıcak bakmıyor. Hıristiyan demokratlar hiçbir biçimde ırkçı partinin desteğini ve isteklerini kabul etmiyor.

Sosyaldemokratların yönetiminde Çevre Partisi / Yeşiller, Merkez Partisi ve dışarıdan bu oluşumu destekleyen bir Sol Parti hükümet soruna çözüm getirebilirler. Bu konuda Sol Parti ile ya da sol Parti’nin bazı isteklerini yumuşatması gerekebilir. Sol Parti, bunu yapabilir mi, belli değil.

İsveç’te erken seçim pek alışılmış bir durum değil. 2014 hükümet sorununda da sık sık dile gelen erken seçim dillendirmeleri Ilımlı Muhafazakar Parti’nin sol blokla yaptığı ‘2014 Aralık Anlaşması’yla çözüme kavuşmuştu. Bu seçim sonrasıda bu durma benzer bir çözüm olabilir mi, bu biraz da Ilımlı partiye bağlı gibi gözüküyor. Ilımlı Muhafazakar Partinin bir önceki lideri Anna Kinberg Batra akılcı çözümüyle parti içi ve seçmenlerinden tepkiler alsa da sorunu çözmüştü. Bu sorun çözme bir ölçüde onu daha sonra koltuğunu yitirmesine neden olmuştu. Şimdiki Ilımlı Muhafazakar Parti lideri böyle bir durumu göze alabilir mi, bana göre zor görünüyor.

24 Eylül’de meclisin açılmasıyla Meclis Başkanı seçimi de yapılacak. Bu seçim sonrası ortaya çıkacak tablo belki de hükümet soruna ya bir çözüm getirecek ya da tamamen ortadan kaldıracak gibi bir hava esiyor.

Irkçı parti kendi adayını çıkarır ve sağ bloku desteklemezse, sağın adayının kazanma şansı yok. Turlar esnasında ırkçı parti karar değiştirir ve sağ bloku desteklerse, sağ blok adayının kazanma şansı çok yüksek. Irkçı parti böyle bir yol özleyebilir mi, olabilir. Bu durumu gözardı etmemek gerekiyor.

Eğer, sağ blok ırkçı partinin isteklerini bir ölçüde kabul eder ve azınlık hükümeti kurarsa, ne olur? Bu durumda hem ülke hem de İsveç’te yaşayan ve ırkçı parti tarafından bir türlü kabullenilmeyen yabancılar büyük zarar görür. Yabancılardan da önemli ölçüde oy alan sağ blok partileri bunu deneyebilirler mi? Bu da olabilir. O zaman “bekle ve gör’ politikasının önü açılabilir. Bu koşullarda kurulacak bir azınlık hükümeti ülkeye ne getirir ya da ülkeden ne götürür, bunu çok iyi hesap edilmesi ve ona göre bu yönde adımların atılması daha sağlıklı olur, düşüncesindeyim.

Her iki blokta yer alan liderlerin evelemeden gevelemeden açıkça yeni hükümetin kurulmasına yönelik ortaya koymaları gerekiyor ki, seçmenlerde bunu bekliyor...
 

Yazdır Paylaş
Diğer Mustafa Sönmez Yazıları
isvecpostasi.com