Kurtuluş Savaşının 100. Yılında Yerel Seçimler
Günay Güner

Kurtuluş Savaşının 100. Yılında Yerel Seçimler

Bu içerik 398 kez okundu.

2019 Yerel Seçimleri sürpriz olmayan sürpriz olaylarla bir yanıyla tamamlandı, bir yanıyla sürüyor. Neredeyse tüm kıyı şeridi Millet İttifakına dönüşürken, İstanbul yerel seçimlerinin sonucu Cumhur İttifakı tarafından bir türlü kabul edilmek istenmiyor. AKP ve avenesi ne de demokrat, ne de milli irade sevdalısıymış! İkinci cumhuriyetçi liboşların vesayet delici kahraman partisi… Sahi onlar, o muhterem zevat neredeler?.. (Sevgili Okurum biliyorum alaycılığa kayarken ayrımında olmadan Arapça sözcüklere kayıyorum. Çok özür dilerim. Öz Türkçe alay etmeye elverişli değil; çok ağırbaşlı!) 

Zorbalar saydırdıkça saydırıyor; halk ise birilerine saydırıyor ya bilin bakalım kimlere?.. Halk, seçmen deyince düşünmeden edemiyor insan, 10 milyonun üzerinde seçmeni bulunan koca İstanbul’da topu topu yaklaşık 14.000 oy fark! Ey Sayın Seçmen bunca bağlanacak, babanı savunmadığın kadar savunacak, bunca kötülüğe, yanlışlığa, kepazeliğe karşın ödüllendirecek ne buldun? İnsan biraz ar, utanma duygusu sahibi olur. Sözgelimi Ankara’daki yaklaşık 123.000 oy farkı kadar ara oluşturulabilseydi (o bile yetersizdir,) bu kadar pervasızlaşabilirler miydi? Pervasızlık demişken adamlar “Neden çuvalları bırakmıyorsunuz ki çalalım” dercesine tekme tokat insan dövdüler Üsküdar’da. Malatya ve öbür yerlerdeki kıyımları ise bilen biliyor. Madem bu seçim yerellikten çıktı, ideolojik seçime dönüştü, söyleyelim: Bu güruh çocuklara yıllarca tecavüz ettikleri kanıtlanan ENSAR’cıları yargıdan kaçırdıkları gibi, bu olaydan sonra, “Milli” Eğitim Bakanlığı olarak bu ENSAR’la dini eğitim almak protokolü yaptılar. Başka suça gerek var mı? Ey seçmen siz ne utanmaz, çıkarcı bir kitlesiniz. Bir de muhafazakâr geçinirsiniz… Neyi muhafaza ettiğiniz çok belli. Ey türban türban, vesayet, postal diye yeri göğü inletenler, seçilmiş insana belgesi (mazbatası) verilmezken, kırk numara çevrilirken neredesiniz? Ve tabii ünlü Birikim dergisi “muhiti,” çokbilmiş kardeşler! Neredesiniz? Vesayeti yıkıyordu AKP değil mi? En demokrat AKP!

Ve tabii “sıkılmaz”lar arasında bir zamanların medyatik adayları da var. Hani şu “adam kazandı” iletisi atanlar. Ne yapayım yani, kazandı, anlamında, duymayan varsa duyuranlar…

İmdi merak bu ya, Binali Yıldırım, hadi Fox TV (HD)’ye olmasın ama örneğin A Haber’e “adam kazandı” iletisi (mesajı demek istiyorum yani) çeker mi, çekecek mi? Hiç sanmıyorum. Çok mu kötümserim?

Gerçi Sudan’ın kurtuluşu sırasında mağdur olan kardeşleri Ömer el Beşir’e bile sahip çıkamadılar; oy saymaktan fırsat bulamadılar.

Sudan konusuna değinmişken “sollu” liboş takımı Ömer el Beşir’in başına gelenlere üzülmekteler mi? Sudan’da yaşanan faşist darbe midir? Sudan’a vesayet gelmiş midir?.. Ve benzeri sorular . 

Her şey bir yana yerel seçim sonuçları, neredeyse tüm kıyı şeridinin Millet İttifakı tarafından kazanılması, Türk aydınlanmacılarına büyük umut, özgüven verdi. Gerici blokun çok sarsıldığı ise açıktır. Öyle bir telaş içindeler ki hiçbir dalavereyi gizleme gereği bile duymuyorlar. Ne ki bağlanmış seçmenleri anlıyor ya da anlamak istiyor mu? Ne gezer. (Düşüncelerimizin büyük oranda örtüştüğü Özdemir İnce’nin Cumhuriyet gazetesi yazılarını okumanızı salık veririm. Artık halk güzellemesi yeter. İnsanlık, güzellik, erdem için ne yapılıyorsa aydınlanmacılar yapıyor. Onların yüzü suyu hürmetine umutlanılıyor. Bu seçimlerde bir kısım sağ seçmen can havliyle millet ittifakına oy verdiyse, ilk fırsatta geri dönebilir. Oy bezirgânı “sol” ana muhalefetin bilgisine sunulur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI