İstanbul İstanbul Olalı…
Günay Güner

İstanbul İstanbul Olalı…

Bu içerik 455 kez okundu.

İstanbul filmlerin, romanların, şiirlerin… kenti. Ne ki tarihinde yaşamadığı bir durumu yaşıyor. Kazanılan seçim iptal ettirildi. Bunu yaptırarak demokrasiye kıyan sözde “milli irade”ciler kuşkusuz baş sorumlulardır. Hani ne derler, “Biz söylemiştik…” Nasrettin Hoca’nın sözünü tersinden söylemek de olanaklı: Tek suçlu hırsız mı? Tuzu kokutan seçmen az mı sorumlu? Ben hayatta sola oy vermem” sözlerini ben kadar siz de duymuşsunuzdur. Neden vermezsin? Tıss. AKP (akape ya da ak değil) kendi fırsatçı ama fırsatçılığını kendine bile itiraf edemeyen seçmenini de yarattı. Böylesi bir yüzde elliyle öyle derinlikli ülküler, insan sevgisi, ezilenin, kıyılanın yanında olmak, demokrasi tutkusu falan beklemeyin. Eve pırasa, soğan, patates, ekmek götüremez duruma düşünce ancak bu kadar, 13 bin küsur oy fark yaratabildi. Gerçekleri en başından görüp, her eziyete göğüs gerip, katlanmayıp başkaldırıp onurunu, insanlığını koruyan bilinçli kitle her defasında memleketi koruyacak, ayağa kaldıracak; son anda açlığın zorlamasıyla biraz bir şeyler görmeye başlayan da dişle tırnakla sağlanan kazanımlardan yararlanacak ama uzun erimde yine değerini bilmeyecek, uslanmayacak. Olan biten budur.

Şu Bayburt’a haksızlık edilerek söylenen bir söz vardır; İstanbul için tersinden, rahatlıkla söylenebilir: İstanbul İstanbul olalı böyle zulüm görmedi! Yeniden seçim kararı aldırılan YSK (yeseka değil yeseke) “yargıç”larının sonuç açıklamalarını YSK Başkanı değil de AKP sözcülerinin yapması bile nerenin nereye bağlı çalıştığını gösterdi. Şu ana kadar açıklanan gerekçelerin tutarlı ve benimsenebilir hiçbir yanı yok. Hukuk hak getire.

Millet ittifakının aldığı yeniden seçimi kabul kararı, oluşturulabilecek normal dışı seçim ortamı olasılığından ötürü büyük risk içermektedir. Sözkonusu yüksek olasılık gerçeğe dönüşürse onarımı, giderimi yoktur. Ve yoksun kalacak, hakları çiğnenecek seçmen kitlesi tümüyle içine kapanır; ağır sarsıntı yaşlar.

Millet ittifakının önünde fazla seçeneğin bulunmadığı doğru olmakla birlikte, tarihte önemli dönemeçlerde büyük kararların alınması da siyasal önderliklerin sorumluluğundadır. Yeniden seçimi benimsemek, demokrasi karşıtı, hukuk tanımaz iptalci gücün oyununda piyon olmayı da getirebilir.

Kitlelerden söz edince de iki kitle arasındaki düzey ayrılığına değinmeden geçmemeli. Aynı haksızlığın Cumhur ittifakı kitlesine yapıldığını bir an varsayınız; neler olurdu? En azından cam çerçeve inerdi değil mi? Millet ittifakı kitlesi sabırla bekliyor, sabırla sandığa gidiyor, inancını yitirmemeye çalışarak oy kullanıyor, görevini yapıyor.

Belirttiğim gibi başarının tek koşulu sandığa gizli saklı karışmalara engel olabilmektir. Engel olmaya çalışılırken, oy kullanılan okulların tuvalet pencerelerine, sandık merkezlerinin kapılarına, torba mühürlerine kadar her olasılık düşünülmeli, hesaba katılmalıdır.

Neymiş? Demek ki “adam kazanamıyormuş.”              

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI