İş Geldi Kanala Dayandı
Günay Güner

İş Geldi Kanala Dayandı

Bu içerik 408 kez okundu.

Seçim döneminde Sezen Aksu’nun “İstanbul İstanbul Olalı” şarkısını anımsamış, anımsatmıştım. Gerçekten de bu güzelim kentin çektiği nedir onyıllardır bu hoyrat sağ yönetimlerden. Aslında yönetim demek bile hak etmedikleri bir övgü bunlara. Yağma, vurgun, yağma, vurgun… İstanbul kederli olmasın da ne yapsın.

“Biz İstanbul’a ihanet ettik” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şimdi hiçbir bilimsel kaygı duymadan, inatlaşarak, her saat ne diyor? “Kanal İstanbul’u yapacağız!” Yani ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın… Yüzlercesini sergilediği devlet ciddiyeti ve geleneğinden yoksun tavırlarından birini daha izliyoruz tüm ülkece. Yine bir zamanlar “Bize muhtarlık bile yapamaz gözüyle bakıyorlardı; bakın çok iyi yönetiyoruz,” demeye getirmişti. İşte kaçıncı kezdir görülüyor ki yönetemiyorsunuz. İşiniz, gücünüz vurgun, yağma…

Basına sürekli sansürle yatıp kalkan ülkede bilgi alma, gerçekleri öğrenme olanağı da yok. Trump’ın küstah mektubunu geri verecek diye “huzura” varmasının ardından, mektuba ne olduğu da anlaşılamazken, döner dönmez bir Kanal İstanbul’dur başladı. Gelin de pirelenmeyin. Bu dış geziler memleket için hiç “hayırlara vesile” olmuyor. 

İstanbullular saatlerce yağmur altında bekliyorlar, itiraz dilekçelerini veriyorlar. Ne ki aralarında yakında tutacak balık bulamayacak balıkçılar, içecek su, soluyacak hava, ulaşacak trafik, gölgesinde oturacak ağaç bulamayacak akp seçmeni var mı kuşkuluyum. Sırada yine onların burun kıvırdıkları, “elit” saydıkları, okumuz, ilgili orta sınıf bireyleri.

Kanal nelere yol açacak, hangi sonuçları doğuracak? İzleyenler biliyorlar.

Çevre yönünden yıkım: Karadeniz’den kirlilik Marmara’ya akacak. Kiyasal yapı değişiminden dolayı çürük yumurta kokacak. 3. Havaalanı garabeti için on milyonun üzerinde ağaç kesen yönetim, milyonlarcasını daha kesmeye hazır. Hayvanların yaşam alanları daha da daralacak.

Şu anda 16 milyon olduğu söylenen nüfus milyonlarca daha çoğalacak.

Gömütlükler bile yerlerinden sökülecek. Çok muhafazakârlar ya… Mezar taşlarını okuyacaklar mı acaba?..

Denizlerde kalan balıklar da yok olacak.

Tarımsal alanlar ortadan kalkacak ama kurnaz çiftçi tarlam arsa olacak beklentisiyle ellerini mi ovuşturmakta? Yakında taş yer!

Montrö Antlaşması’yla, Bilge İnsan Mustafa Kemal Atatürk’ün dehasıyla sağlanan kazanımlarımızın ortadan kaldırılmasına neden çalışılır? Hukukta hiç yeri olmayacak bir kanalda Türkiye’ye hiç hak bırakırlar mı? Kimse değinmiyor ama bundan ABD ile Rusya Federasyonu eşzamanlı kazançlı çıkar.

Kanaldan birden çok amaç bekleniyor ki başat olanlar iki kıyısıyla ilgili vurgunculuk ve iki egemen dünya gücüne ödün vermektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI