Amerika Birleşik Devletleri Ne Denli Birleşik?..
Günay Güner

Amerika Birleşik Devletleri Ne Denli Birleşik?..

Bu içerik 496 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Covid 19 salgınıyla ilgili çok kötü bir sınav verdi. Daha kısa süre önce Obamacare sağlık reformunu, benim vergimi nasıl başkasına harcarsın, diyerek protesto eden sıradan (ordinary) Amerikalı, kendini bir anda vahşi kapitalizmin acımasız dişleri arasında buldu. Ders aldı mı? Halklar kolay kolay ders almaz… Çok umutlu olmaya gerek yok. Amerika’ya göçen hiç kimseye iyiy vaatlerde bulunmayan Beyaz Ev yönetimi, gelenlere adeta “Başının çaresine bakacaksın, işine gelirse” demektedir. Avrupa’dan bu yanıyla da çok ayrıdır. Işıltılı, “hür” dünya, özgürlükler ve refah ülkesi Amerika algısını Hollywood, CIA üzerinden yayarken, salgın gibi bir olay makyajı pul pul dökmeye yetebildi.

Bunlar olurken, George Floyd adlı siyah Amerikalının polisin ayağı boynuna basa basa öldürülmesi bardağı taşırdı. Bardağı taşırdı, çünkü Amerika’da hiçbir zaman ırkçılık sönümlenmedi. Yayılmak istenen algının tersine, Amerikalı bakışı, çok küçük bir orandaki topluluğun dışında ırkçıdır. Siyah Başkan, siyah şarkıcı… cilasının hiçbir özlü anlamı yoktur, mizansendir. Ku Klux Klan pislik kafası hâlâ karşılık bulabiliyor. Floyd’un uğurlama töreninde bir ağırbaşlı konuşmacının sözü çok anlamlıdır: Ayağınızı boynumuzdan hiç çekmediniz! Floyd’un son sözleri ise savsöz oldu: Soluk alamıyorum! Çünkü egemen Amerikalı kafası, gizli-açık USA uygulamaları siyaha soluk aldırmaz, Kızılderiliye soluk aldırmaz, Venezuela, Küba, Irak, Suriye, Afganistan gibi ülkeler halklarına soluk aldırmaz. Giderek Kürtlere, Süryanilere, Ermenilere… de soluk aldırmaz. Ne ki bu halklar bugün olmuş, bu gerçeği anlar lar mı? Birbirlerine karşı piyon edilip hamle üstüne hamle yapılarak kullanıldıklarını bilirler mi? Ne gezer… Yetmedi, içlerinde anlamaya başlayanları da aforoz ederler. Işıklarda uyusun, Mahzuni Şerif Ustam nasıl doğru söylerdi türküsünde; “Amerika katil katil!..”

Amerika’da siyahların ve destekleyen beyazların karşı gösterileri ülkeye, hatta dünyaya yayıldı. Ku Klux Klan edepsizliğindeki D. Trump gaf üstüne gaf yaptı, İncil gösterisine girişti… Yaşamında kaç kitabı sonuna kadar okumuştur? Çok kuşkuludur. (Benzerleri diğer devletlerin başında…)

Dünyada böylesi iç karışıklıkları ABD çıkarır, düzenler, kışkırtır. Bu kez sanmam ki bir başka ülke ajanları, gizli servis elemanları göstericiler arasında, kışkırtıcı olarak yer alabilsin. Olsa olsa Rusya Federasyonunun adamları olabilir desek, o bile çok zor. Gösteriler sırasında yağmacıların, yakıcı-yıkıcıların sorumlusu olarak da tek olası yer kalıyor: CIA, FBI; derin USA… Bunca yıl geçti, hâlâ J. F. Kennedy’yi kimin öldürdüğünü bulamadılar! Kendin öldürmüşsen nasıl bulabilirsin ki. Tıpkı bugünlerde dosyası kapatılan Olof Palme öldürümü gibi. O. Palme’yi ikinci kez öldüren ise İsveç’te insan düşmanı neo liberal siyasaları uygulayan partiler, buna geçit veren seçmendir, halktır. Oysa Palme’nin öldürülmesiyle, halkın, bunca yarar gördüğü sosyaldemokrat, sosyalist siyasete, inadına daha sıkı sarılması, ödün vermemesi beklenirdi. Böyle yapılsaydı, yaşlılar ölüme terk edilebilir miydi?..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI