Türk – Yunan Gerilimi
Günay Güner

Türk – Yunan Gerilimi

Bu içerik 153 kez okundu.

Onyıllardır hiç eksik olmayan Türkiye – Yunanistan devletleri arasındaki gerilim yeniden yükseldi. Yunanistan’ın arkasına AB ve ABD emperyalizmini alarak askeri tatbikatlara, meydan okumalara, adaları silahlandırmaya, papazlandırmaya, başta Meis Adası olmak üzere adaların karasularını kendi hayaline göre belirlemeye girişmesi gerilimin temel nedenleridir.

Yunan kültürü her zaman Batının “cici” kültürü muamelesi görmüştür, bu durum günlük Yunan algısına kadar uzanmıştır. Ozan Lord Byron bile Osmanlıya karşı Yunan bağımsızlık savaşında savaşırken ölmüştür (1824). Yunanistan ne yaparsa doğrudur, arkasında durulmalıdır! Bununla da kalınmamış, Yunanistan’ın emperyalist amaçlar için araç olarak kullanılmasına değin vardırılmıştır.

Yunan bağımsızlık savaşı anlaşılabilir bir savaş olmakla birlikte, yıkılan Osmanlıdan pay kapmak hevesine kapılmak, bunu Anadolu’nun Ege Bölgesinin, giderek İstanbul’un Yunanlığı savıyla bir anlamda süslemek, yasallaştırmaya çabalamak kabul edilebilir değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık ordusuna karşı yıllarca savaşırken hatasını düşünmemiş, tepelenmeden çekip gitmemiş, Türk ulusuna ve giderek Yunan halkına büyük kötülük etmiştir. Venizelos yenilgi sonrasında yanlışı anlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösteren Venizelos’tur. (Hep unutulur, savaş sonrasındaki nüfus “mübadele”sini öneren ve yapan da Venizelos’tur.)

Ardından gelen yıllar her iki ülke için de yaşam savaşıdır dense yeridir. Hitler’in faşist Nazi ordularının işgaline uğrayan Yunanistan, aynı zamanda bir iç savaş yaşadı. Naziler dünyada sözde yenilirken Yunanistan’da iç savaşın galipleri kimlerdi dersiniz? Komünizm karşıtları, sağcılar! Ne ilginçtir, aynı durum Türkiye için de geçerlidir. Bu zarlarda hile var gibi, değil mi?..

Nazilere karşı savaşan ABD’sinden Birleşik Krallık’ına yayılmacı devletler, sağ, giderek faşist rejimlere destek verdiler. Yunanistan’da ve Türkiye’de her iki devlet de sağ, komünizm-sol karşıtı, her tür solu komünizm diye yaftalayan bir bozuk anlayışla yapılandırıldı. Hızlıca özetlersek, Türkiye’de 12 Mart 1971 faşizmine, Yunanistan’da “albaylar cuntası”na böyle gelindi. Yunan faşizmi Kıbrıs Rumunu da kapladı. Yıllarca ENOSİS, Megalo İdea, Pan Helenizm… laflarından geçilmez oldu. Keşke lafta kalsaydı, kıyımlarda onlarca insan öldürüldü.

Ne ki Yunan halkını da Kıbrıs Türkünü de kurtaran yine Türk Yönetimi, TSK oldu; Kıbrıs Barış harekâtı yeni bir dönem başlattı, albaylar cuntasının, Kıbrıs Rum faşizminin (en azından kurumsal anlamda) yıkılmasını sağladı.       

Günümüze gelirsek, AKP yönetiminin, ulusal sorunları pek de önemsemediğinden ve Avrupa Birliği’nin tepkisini çekmemeyi çıkarlarına uygun gördüğünden, Türkiye’ye ait (ve aidiyeti belirsiz) adalarının işgaline, silahlandırılmasına 18 yıldır ses çıkarmamasına karşın, Yunanistan, dış siyasada Türkiye’nin yalnızlaşmasından, ekonomik sorunlarından yararlanmayı amaçlamıştır. Enerji (gaz, petrol) bunun bir bölümüdür. İşin içinde stratejik egemenlik paylaşımı da vardır. Ekonomik durumu hiç de parlak olmayan Yunanistan hamlelerinde AB’ye güvenmektedir. Boş bir güven… Bakmayın, Yunanistan’ı yönetenler de öyle derin ufuk sahibi kişiler değiller. Onlar öyle de AB’dekiler farklı mı? Güney Kıbrıs Rum Yönetimini, tüm Kıbrıs’ı kasteder biçimde AB’ye üye yapmaları hangi basiretin sonucudur? Şimdi de AB Dönem Başkanlığı nedeniyle sözkonusu gerilimde arabuluculuk sorumluluğunu da kucağında bulan Almanya, Yunanistan’ı desteklemek görevdir, yönünde açıklama yaptı.

Devletler siyasasında “küçüktü, kayalıktı, ne olmuş yaniydi…” gibi aymazlıklara yer yoktur. Kaldı ki durum bunların çok ötesine geçmiştir.

Yunanistan, 1922’deki yaşadığı yıkımı ve nedeni olan büyük hatasını unutmamalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI