Bir Turnusol Kâğıdı: Azerbaycan-Ermenistan Savaşı
Günay Güner

Bir Turnusol Kâğıdı: Azerbaycan-Ermenistan Savaşı

Bu içerik 263 kez okundu.

Teknolojideki tüm ilerlemelere karşın insanlık inanılmaz bir ilkellik yolunda sürükleniyor. Emperyalizmin oyunları sürüp gidiyor. Savaşlar, kıyımlar, hastalıklar, göçler… Çocukların, kadınların içler acısı durumu. İnsan onurunun ayaklar altına alınışı en acı sonucu. Azerbaycan’ın bir bölümünün (Karabağ) onyıllardır Ermenistan’ın işgali altında bulunuşu, işgal sırasında özellikle Hocalı’da Ermenistan tarafından binlerce sivilin öldürülmesi bu gerçeğin en somut örneklerindendir.

Ermenistan tam da yeni bir kırım girişimi içindeyken Azerbaycan ordusu harekâta başlayarak işgal altındaki topraklarının önemli bir bölümünü geri aldı. Bu harekâtında Azerbaycan hiçbir biçimde sivillere saldırmazken, Ermenistan yine köylere saldırmaktan, sivilleri öldürmekten geri durmadı. Rusya Federasyonu, batı emperyalizminin yörüngesinde bulunmayı yeğleyen Nikol Paşinyan yönetiminin deyim yerindeyse burnunun sürtmesi, Azerbaycan tarafından zayıflatılması için epey süre savaşa karışmadı. Ardından ise askeri gücünü bir daha çıkmamak üzere bölgeye yerleştirdi; rolü arabuluculuktu.

Birleşmiş Milletler işgalle ilgili dört karar almış olmasına karşın, insan hakları kahramanı Avrupa Birliği en az üç maymunu oynadı. Yetinmedi, ABD de AB de Ermenistan’dan yana açıklamalar yaptılar. Bu beklenmeyen bir durum değildi. Emperyalizm arsızdır.

Ne ilginçtir ki pek solcu “Türkiyeli” kimi kanaat önderleri de aynı tutumu takındılar. Emperyalizme, işgallere, kıyımlara çok karşılardır ya. Türkiye Cumhuriyeti’nin güneydoğusu için işgalciliğini bile düşünebilen bu kafalar, “Azerbaycan haklı, Ermenistan işgalci, kıyımcı” dememek iş her numarayı çevirdiler. Buna yönelik hiçbir soruyu yanıtlamadılar. Akıllarına hemen “barış” geldi, “diplomasi” geldi. Türk ne zaman hakkını arayacak olsa akıllara bunlar gelir. Yeni değil, Alman Gazeteci Hans Barth belgeleriyle, kanıtlarıyla yazmış (Hans Barth, “Ey Türk Uyan!”, Sultan 2Abdulhamid, Batı Diplomasisi ve Ermeni Meselesi, Tarih Encümeni Yay., 2003).  Oyunların geçmişi ta 1800’lü yıllara uzanır… Bütün belgeler orta yerdeyken bu aymazlığı takınanlar yine öngörüleceği üzere, ikinci cumhuriyetçi namıyla tanınan kesimdir. Emperyalizmin hizmetindekilerde de ar olmuyor. Ortaya çıkaran turnusol kağıdı işlevi gören olaylardan sonuncusu Azerbaycan-Ermenistan savaşı oldu. Bizcileyin insancı, nesnel bakanların payına savaş savunucusu olmak ithamının muhataplığı kaldı. Oysa Azerbaycan halkının işgal ve kıyım altında, sürgün durumunda kalmasını dillendirerek haklarını istemenin, Ermeni halkına karşı, savaş yanlısı olmakla hiçbir ilgisi yoktur. Azerbaycan kıyımcı ve işgalci olsa ona da aynı kararlılıkla karşı durmak gerekir. Ne ki mayanda emperyalizm beslemesi kalmak varsa bunu yapamazsın; aydın olamazsın. Aynı derecede acıdır ki solcu da olamazsın. Ancak solun adını kirletirsin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI